Materiał Partnera

Jak pokonać depresję? Diagnostyka i leczenie

Jak pokonać depresję? Diagnostyka i leczenie

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych. Cierpi na nią ok. 350 mln ludzi na świecie, z czego aż 1,5 mln Polaków. Niestety, zaledwie połowa z nich korzysta z leczenia. Liczba diagnozowanych osób każdego roku wzrasta o nawet 20%. Choroba ta dotyka osób w każdym wieku. Depresja to bardzo poważna i niebezpieczna choroba, którą niełatwo zdiagnozować.

Jak rozpoznać depresję? Podstawowe objawy

Zdiagnozowanie depresji to bardzo trudne zadanie. Objawy często są mocno zróżnicowane, a ich wystąpienie niektórzy przypisują zmęczeniu czy osłabieniu organizmu. Jeśli jednak zauważyłeś u siebie znaczące obniżenie nastroju, zobojętnienie czy utratę energii i stan ten utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na depresję. Jednym z objawów depresji jest również bezsenność oraz nadmierna senność. Wystąpić mogą wahania wagi niezwiązane ze stosowaniem diety. W depresji występują również odczuwalne zaburzenia koncentracji i problemy z podejmowaniem decyzji. Bardzo ważnym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić jest również odczuwanie nieuzasadnionego poczucia winy oraz niska samoocena, często połączona z nawracającymi myślami samobójczymi.

Bardzo często objawy depresji można zauważyć po przeżyciu traumatycznego wydarzenia, jak np. utrata bliskiej osoby, czy problemy rodzinne. Na depresję cierpi również wiele kobiet, które urodziły dziecko, czy weszły w okres menopauzy. Na depresję bardzo często zapadają także osoby, które żyją w długotrwałym stresie.

Diagnozowanie depresji

W diagnozowaniu depresji kluczową sprawę odgrywa szczegółowy wywiad lekarza z pacjentem, podczas którego oceniane jest natężenie objawów choroby oraz szukanie jej przyczyny. W ocenie stanu pacjenta pomocne są różnego rodzaju testy i kwestionariusze. Standaryzowane skale ułatwiają lekarzom postawienie właściwej diagnozy. Bardzo popularne jest korzystanie ze skali Becka, na którą składa się 21 pytań, pozwalających ustalić, czy pacjent znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na depresję. Powszechne jest również stosowanie skali depresji Hamiltona, która umożliwia ocenę i pomiar nasilenia objawów depresyjnych. Istnieją dwie wersje tego testu – 17- i 21-punktowa. Oceniają one m.in. stopień obniżenia nastroju, poziomu lęku, poczucia winy, zaburzeń snu czy występowanie u pacjenta tendencji samobójczych.

W woj. podkarpackim profesjonalnym diagnozowaniem i leczeniem depresji zajmuje się lekarz psychiatra Bożena Sikorska-Stąpor, prowadząca prywatny gabinet psychiatryczny w Mielcu.

Pokonaj depresję – metody leczenia

Najważniejszym celem leczenia depresji jest zniwelowanie objawów oraz zapobieganie remisji choroby. Podstawą jest tu leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych. W cięższych stanach depresyjnych terapia farmakologiczna powinna zostać uzupełniona psychoterapią, która zapewni pacjentowi wsparcie i doradztwo. W leczeniu depresji skuteczne są również terapie poznawczo-behawioralne oraz psychoterapie interpersonalne.

Łączenie farmakoterapii z psychoterapią jest uznawane za najskuteczniejszą metodę walki z depresją.

Opracowanie:
Mielec, Głowackiego 10
tel. 730 740 470
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz