Artykuł sponsorowany

Jak przywrócić do życia telefon po zalaniu?

Jak przywrócić do życia telefon po zalaniu?

Telefon jest obecnie narzędziem, bez którego nie jesteśmy w stanie się obyć. Służy nam do komunikacji, pracy oraz rozrywki. Towarzyszy nam każdego dnia niemal w każdej czynności. Nic więc dziwnego, że w chwili nieuwagi może dość do jego uszkodzenia. Jedna z częstych przyczyn usterek smartfonów zalanie go płynem. Choć jest to poważne zagrożenie, w większości przypadków możliwa będzie naprawa.

Możliwe skutki zalania

Woda jest niezbędna ludziom, dla urządzeń elektronicznych wszelkiego rodzaju będzie jednak niszcząca pod rozmaitymi postaciami, również napojów. Wszyscy doskonale o tym wiedzą i zabezpieczają swój sprzęt. Wypadki jednak się zdarzają i wystarczy chwila nieuwagi w kuchni czy łazience, przy posiłku, podczas wypoczynku na plaży, by nasz telefon uległ zalaniu. Większość nowoczesnych modeli smartfonów zbudowana jest z komponentów zgodnych z normą wodoszczelności i pyłoszczelności, ale z biegiem czasu parametry w tym zakresie mogą spadać. Należy przy tym pamiętać, że dotyczy to wody słodkiej, w przypadku słonej nawet krótki kontakt może powodować poważne uszkodzenia.

Zalanie telefonu czy tabletu może nieść ze sobą, jak już zaznaczyliśmy, poważne konsekwencje. Woda czy napoje prowadzić mogą do zwarcia oraz zniszczenia elektroniki. Podzespoły urządzeń zbudowane są z metalu, a te jak wiemy, pod wpływem wody ulegają korozji. Innym skutkiem wywołanym przez zalanie będzie elektroliza. Wynikiem wszystkich tych procesów może być uszkodzenie płyty głównej, miedzianych połączeń, gniazda baterii, a także pamięci telefonu. Konieczna jest zatem jak najszybsza, profesjonalna naprawa telefonu. Objawami usterki są przy tym najczęściej niedziałające przyciski lub spadek precyzji działania ekranu dotykowego, zawieszanie się systemu lub aplikacji, spowolnione działanie, a także resetowanie i wyłączenie się smartfona.

Kluczowa szybka reakcja

W razie zalania telefonu musimy działać szybko, by zapobiec najpoważniejszym uszkodzeniom. Istotne jest przy tym, aby jedynie właściwie zabezpieczyć urządzenie, nie zaś próbować samodzielnie je suszyć i czyścić. Nie należy sięgać przy tym po powszechnie znane rozwiązania takie jak suszarka czy miska ryżu. Nie przyniosą one efektu, a do tego jedynie opóźnią moment przekazania telefonu w ręce specjalistów. Co możemy zatem zrobić? W pierwszej kolejności wyłączyć telefon. Następny krok to wyjęcie baterii oraz innych ruchomych części, takich jak karta SIM czy karta pamięci. Nie powinniśmy natomiast próbować kopiować danych przed oddaniem sprzętu do serwisu telefonów komórkowych. Wyjęte elementy możemy delikatnie osuszyć papierowym ręcznikiem. Smartfon natomiast do momentu zabrania do specjalisty powinniśmy umieścić w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu.

Nowoczesne telefony to urządzenia wysoko zaawansowane technologicznie, skomputeryzowane i zminiaturyzowane. Amator nie poradzi sobie z ich naprawą, dlatego nie warto próbować, a zaufać profesjonalistom. W Warszawie działają liczne punkty MOBI Sklep, gdzie możemy liczyć na kompleksową pomoc w serwisowaniu telefonu. Zbyt długie czekanie z oddaniem smartfona do naprawy może doprowadzić bowiem do sytuacji, w której nawet specjalista nie będzie mógł nic zrobić, a strata telefonu z dnia na dzień, to coś, czego każdy chce uniknąć.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz