Jak skutecznie i bezpiecznie schłodzić telefon?

Zaduch i wysokie temperatury nie oszczędzają nikogo i niczego. Większość urządzeń elektronicznych, w tym również smartfony są latem wyjątkowo narażone na przegrzewanie. Przyczyn obciążenia może być jednak znacznie więcej. Jak schłodzić swój telefon komórkowy, aby go nie uszkodzić i nie narazić się na znaczące wydatki? Poznaj najbezpieczniejsze sposoby. Sprawdź, co jeszcze może spowodować nadmierne nagrzewanie mobilnego sprzętu?


Dlaczego telefon się przegrzewa?
Gdy Twój smartfon staje się gorący i masz trudności z utrzymaniem go w dłoni, to najprawdopodobniej znak, że uległ on przegrzaniu. Taki stan może doprowadzić do poważnych problemów, jak np. zbyt szybkiego wyczerpywania się baterii, trwałych uszkodzeń czy nawet konieczności wymiany urządzenia. Jeśli nie chcesz w najbliższym czasie korzystać z serwisu GSM, to zadbaj o odpowiednie chłodzenie telefonu.
Na przegrzewanie się urządzeń mobilnych wpływ mają zarówno czynniki zewnętrze, jak i wewnętrzne. Najmocniej narażony na niekorzystne działanie wysokich temperatur jest sprzęt wyposażony w najnowocześniejszą technologię. Duży wpływ na powszechność problemu ma również postępująca miniaturyzacja telefonów. Producenci przygotowali nawet serię zabezpieczeń, której celem jest właściwa ochrona produktów. Mimo to wciąż możemy borykać się z nadmiernym nagrzewaniem się smartfonów. Oto kilka najpopularniejszych przyczyn, które mogą to powodować:
intensywne użytkowanie,
nieoptymalne ustawienia telefonu,
nadmiar jednocześnie działających aplikacji,
przechowywanie smartfona w nieodpowiednich warunkach,
zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem,
błędy aplikacji lub systemu operacyjnego,
niewłaściwy sposób ładowania.
Objawy nadmiernego nagrzewania smartfona
Warto pamiętać, że każdy telefon może od czasu do czasu ulec nagrzaniu. Ciepło w urządzeniu jest bowiem generowane przez trzy elementy: ekran, procesor i akumulator. Problem pojawia się wtedy, gdy trudno utrzymać sprzęt w dłoni oraz gdy zmniejsza się jego wydajność. Powodów do obaw nie ma, jeśli nie dojdzie do przekroczenia standardowych wartości, czyli około 45°C. Temperaturę w smartfonie można sprawdzić poprzez dostępne w sieci aplikacje.
Do pierwszych objawów nagrzewania się telefonu należy wzrost temperatury obudowy. W dalszej kolejności możemy zaobserwować ocieplenie przedniej szybki, zawieszenia systemu i aplikacji, spowolnienie pracy czy samoczynne wyłączanie się sprzętu i restarty. Może również dojść do uszkodzenia pamięci czy problemów z odczytaniem karty SIM. Urządzenie staje się zazwyczaj bezużyteczne, gdy dojdzie do przegrzania procesora.
Jak bezpiecznie schłodzić telefon w wypadku przegrzania?
Wiemy już, że sprzęt elektroniczny może nagrzewać się z jednego powodu np. upału lub w wyniku wystąpienia wielu czynników. Należy pamiętać, że kluczowa jest szybka reakcja na powstały problem. Jak więc obniżyć temperaturę smartfona? Przede wszystkim zapomnij o wkładaniu urządzenia do lodówki. Tak nagła zmiana warunków może doprowadzić do jeszcze poważniejszych uszkodzeń. Wśród skutecznych i bezpiecznych sposobów chłodzenia telefonu wymienia się zaś:
Wyłączenie niepotrzebnych aplikacji: wszelkie pracujące bez celu programy i procesy w tle obciążają sprzęt. Wystarczy więc je zatrzymać w ustawieniach urządzenia np. Wi-Fi czy LTE.
Wyjęcie telefonu z etui: osłony mogą przyczyniać się do nagrzewania smartfona poprzez działanie izolacyjne. Aby sprzęt mógł się ostudzić, należy więc chwilowo zrezygnować z futerałów. Możesz skorzystać również z etui chłodzącego na telefon.
Zmniejszenie jasności ekranu: podobnie zadziała funkcja dostosowania jasności do otoczenia. Warto również włączyć tryb oszczędzania energii. Wszystko to zmniejszy obciążenie telefonu.
Przeniesienie smartfona w chłodne miejsce: szczególnie podczas upałów do zmniejszenia temperatury urządzeń mobilnych wystarczy już umieszczenie ich w zacienionym i przewiewnym miejscu. Możesz również skorzystać ze specjalnej podkładki chłodzącej telefon. Unikaj nagłych zmian warunków pogodowych.
Usuniecie zbędnych plików i programów: dzwonki, gry, tapety, aplikacje, które nigdy nie są używane, nadal obciążają telefon. Warto więc zrezygnować z niepotrzebnych elementów, które mogą wpłynąć na temperaturę urządzenia.
Odpięcie urządzenia od ładowarki: temperatura telefonu znacznie wzrasta w trakcie ładowania. Kiedy urządzenie zostanie naładowane w 100%, należy je odłączyć od źródła zasilania. Ponadto warto sprawdzić, czy nie korzystamy z wadliwego przewodu ładującego.
Wszelkie wymienione powyżej czynności mogą pomóc, gdy temperatura smartfona osiąga wysokie wartości. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają zapobiegać przegrzewaniu się telefonów. Wśród nich wyróżniamy: regularną aktualizację aplikacji, systematyczne usuwanie zbędnych plików, wyłączanie programów po zakończeniu pracy oraz instalację programu antywirusowego. Poza tym staraj się nie korzystać z transmisji danych na słońcu, nie używaj telefonu zbyt intensywnie i przez długi czas oraz wybieraj oryginalne akcesoria do swojego sprzętu.
Wiesz już, jak zabezpieczyć swój telefon przed przegrzaniem. Sprawdź również, jak ograniczyć korzystanie z komputera i smartfona.