Jak skutecznie i bezpiecznie schłodzić telefon?

Jak skutecznie i bezpiecznie schłodzić telefon?

Zaduch i wysokie temperatury nie oszczędzają nikogo i niczego. Większość urządzeń elektronicznych, w tym również smartfony są latem wyjątkowo narażone na przegrzewanie. Przyczyn obciążenia może być jednak znacznie więcej. Jak schłodzić swój telefon komórkowy, aby go nie uszkodzić i nie narazić się na znaczące wydatki? Poznaj najbezpieczniejsze sposoby. Sprawdź, co jeszcze może spowodować nadmierne nagrzewanie mobilnego sprzętu? 

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Dlaczego telefon się przegrzewa?

Gdy Twój smartfon staje się gorący i masz trudności z utrzymaniem go w dłoni, to najprawdopodobniej znak, że uległ on przegrzaniu. Taki stan może doprowadzić do poważnych problemów, jak np. zbyt szybkiego wyczerpywania się baterii, trwałych uszkodzeń czy nawet konieczności wymiany urządzenia. Jeśli nie chcesz w najbliższym czasie korzystać z serwisu GSM, to zadbaj o odpowiednie chłodzenie telefonu.

Na przegrzewanie się urządzeń mobilnych wpływ mają zarówno czynniki zewnętrze, jak i wewnętrzne. Najmocniej narażony na niekorzystne działanie wysokich temperatur jest sprzęt wyposażony w najnowocześniejszą technologię. Duży wpływ na powszechność problemu ma również postępująca miniaturyzacja telefonów. Producenci przygotowali nawet serię zabezpieczeń, której celem jest właściwa ochrona produktów. Mimo to wciąż możemy borykać się z nadmiernym nagrzewaniem się smartfonów. Oto kilka najpopularniejszych przyczyn, które mogą to powodować:

 • intensywne użytkowanie,

 • nieoptymalne ustawienia telefonu,

 • nadmiar jednocześnie działających aplikacji,

 • przechowywanie smartfona w nieodpowiednich warunkach,

 • zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem,

 • błędy aplikacji lub systemu operacyjnego,

 • niewłaściwy sposób ładowania.

Objawy nadmiernego nagrzewania smartfona

Warto pamiętać, że każdy telefon może od czasu do czasu ulec nagrzaniu. Ciepło w urządzeniu jest bowiem generowane przez trzy elementy: ekran, procesor i akumulator. Problem pojawia się wtedy, gdy trudno utrzymać sprzęt w dłoni oraz gdy zmniejsza się jego wydajność. Powodów do obaw nie ma, jeśli nie dojdzie do przekroczenia standardowych wartości, czyli około 45°C. Temperaturę w smartfonie można sprawdzić poprzez dostępne w sieci aplikacje.

Do pierwszych objawów nagrzewania się telefonu należy wzrost temperatury obudowy. W dalszej kolejności możemy zaobserwować ocieplenie przedniej szybki, zawieszenia systemu i aplikacji, spowolnienie pracy czy samoczynne wyłączanie się sprzętu i restarty. Może również dojść do uszkodzenia pamięci czy problemów z odczytaniem karty SIM. Urządzenie staje się zazwyczaj bezużyteczne, gdy dojdzie do przegrzania procesora.   

przegrzany telefon

Jak bezpiecznie schłodzić telefon w wypadku przegrzania?

Wiemy już, że sprzęt elektroniczny może nagrzewać się z jednego powodu np. upału lub w wyniku wystąpienia wielu czynników. Należy pamiętać, że kluczowa jest szybka reakcja na powstały problem. Jak więc obniżyć temperaturę smartfona? Przede wszystkim zapomnij o wkładaniu urządzenia do lodówki. Tak nagła zmiana warunków może doprowadzić do jeszcze poważniejszych uszkodzeń. Wśród skutecznych i bezpiecznych sposobów chłodzenia telefonu wymienia się zaś:

 • Wyłączenie niepotrzebnych aplikacji: wszelkie pracujące bez celu programy i procesy w tle obciążają sprzęt. Wystarczy więc je zatrzymać w ustawieniach urządzenia np. Wi-Fi czy LTE.    

 • Wyjęcie telefonu z etui: osłony mogą przyczyniać się do nagrzewania smartfona poprzez działanie izolacyjne. Aby sprzęt mógł się ostudzić, należy więc chwilowo zrezygnować z futerałów. Możesz skorzystać również z etui chłodzącego na telefon.

 • Zmniejszenie jasności ekranu: podobnie zadziała funkcja dostosowania jasności do otoczenia. Warto również włączyć tryb oszczędzania energii. Wszystko to zmniejszy obciążenie telefonu.   

 • Przeniesienie smartfona w chłodne miejsce: szczególnie podczas upałów do zmniejszenia temperatury urządzeń mobilnych wystarczy już umieszczenie ich w zacienionym i przewiewnym miejscu. Możesz również skorzystać ze specjalnej podkładki chłodzącej telefon. Unikaj nagłych zmian warunków pogodowych.

 • Usuniecie zbędnych plików i programów: dzwonki, gry, tapety, aplikacje, które nigdy nie są używane, nadal obciążają telefon. Warto więc zrezygnować z niepotrzebnych elementów, które mogą wpłynąć na temperaturę urządzenia.

 • Odpięcie urządzenia od ładowarki: temperatura telefonu znacznie wzrasta w trakcie ładowania. Kiedy urządzenie zostanie naładowane w 100%, należy je odłączyć od źródła zasilania. Ponadto warto sprawdzić, czy nie korzystamy z wadliwego przewodu ładującego.

Wszelkie wymienione powyżej czynności mogą pomóc, gdy temperatura smartfona osiąga wysokie wartości. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają zapobiegać przegrzewaniu się telefonów. Wśród nich wyróżniamy: regularną aktualizację aplikacji, systematyczne usuwanie zbędnych plików, wyłączanie programów po zakończeniu pracy oraz instalację programu antywirusowego. Poza tym staraj się nie korzystać z transmisji danych na słońcu, nie używaj telefonu zbyt intensywnie i przez długi czas oraz wybieraj oryginalne akcesoria do swojego sprzętu.

Wiesz już, jak zabezpieczyć swój telefon przed przegrzaniem. Sprawdź również, jak ograniczyć korzystanie z komputera i smartfona.

Opracowanie:
Martyna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży