Artykuł sponsorowany

Jak przygotować terrarium – poradnik dla początkujących

Jak przygotować terrarium – poradnik dla początkujących

Chciałbyś rozpocząć domową hodowlę jaszczurek? Nie wiesz jak urządzić terrarium i jakie akcesoria są niezbędne do jego aranżacji? Sprawdź od czego zacząć swoją przygodę z terrarystyką i z czego powinno składać się funkcjonalne terrarium.

Urządzenie terrarium dla niewielkiej jaszczurki

Stworzenie biotopowego pomieszczenia, którego mikroklimat zbliżony jest do panującego w środowisku naturalnym gada, nie jest skomplikowaną kwestią. Należy jednak pamiętać o kilku czynnikach, które warunkują funkcjonalność terrarium:

Oświetlenie

Bez względu na to czy zwierzę prowadzi tryb nocny, czy dzienny, niezbędne jest dostarczenie odpowiedniej dawki światła. Ustawiając terrarium w oświetlonym punkcie mieszkania, nie trzeba martwić się o sztuczne oświetlenie – w zupełności wystarczy światło dzienne. Ustawiając terrarium w ciemnym kącie, niezbędna będzie instalacja specjalnej świetlówki bądź zwykłej lampki.

Ogrzewanie

W naturalnym środowisku jaszczurki często wylegują się na słońcu. Aby zachować odpowiednią temperaturę podłoża, warto zaopatrzyć terrarium w matę grzewczą lub żarówkę – lustrzankę. Modnym dodatkiem terrarystycznym są nagrzewające się sztuczne korzenie lub kamienie. Niestety, takie rozwiązanie jest kreatywne jedynie z pozoru, ponieważ w bezpośrednim kontakcie może wywołać poparzenia skórne u jaszczurki. Bez względu na to, jaką formę ogrzewania wybierzemy, należy pamiętać o osłonięciu obszarów grzewczych i uniemożliwieniu zwierzęciu bezpośredniego kontaktu z nimi. Moc urządzenia musi być także dostosowana do kubatury terrarium.

Aranżacja i wyposażenie

Niezbędnym elementem wyposażenia wnętrza jest kryjówka, w której z kryją się zwierzęta prowadzące nocny tryb życia.  Zamiast inwestować w sztuczny domek, o wiele lepiej jest wypreparować schronienie z połówki kokosa lub kory drzew. Półprodukty dedykowane do stworzenia takiej kryjówki można zakupić w renomowanych sklepach zoologicznych z akcesoriami dla zwierząt egzotycznych, np. Lori-Max.

Oczywiście w terrarium nie może zabraknąć odpowiedniego podłoża imitującego naturalne środowisko życia jaszczurki. Do stworzenia podłoża warto wykorzystać żwir lub piasek. Jaszczurka nie ma dużych wymagań odnośnie do podłoża, dlatego możemy kierować się względami estetycznymi.

A skoro o estetyce mowa nie zapominajmy o zaaranżowaniu tylnej ściany terrarium. W zależności od preferencji możemy wykonać półki skalne, np. ze styropianu, stworzyć dekoracje z gałęzi lub patyków oraz wydzielić przestrzeń do wspinania się.

W każdym terrarium powinno znaleźć się miejsce na miseczki. W jednej miseczce musi zawsze znajdować się czysta woda w drugiej – pokarm. Miseczki mogą być plastikowe lub kamienne. Wszystko zależy od budżetu i pomysłowości terrorystę.

Terrarium to jedyne miejsce, w którym mogą zamieszkiwać domowe jaszczurki. Absolutnie niedopuszczalne jest zastępowanie terrarium akwariami. Pamiętajmy bowiem, że akwaria nie posiadają specjalnych drzwiczek i otworów wentylacyjnych, które umożliwiają utrzymanie właściwego klimatu wewnątrz pojemnika

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz