Artykuł sponsorowany

Jak przygotować się do założenia akwarium słodkowodnego?

Jak przygotować się do założenia akwarium słodkowodnego?
Akwarystyka traktowana w kategoriach hobby cieszy się coraz większą popularnością. Wielu ludzi marzy o pięknym akwarium wypełnionym zjawiskowymi gatunkami ryb. Niemniej, zanim przyjdzie cieszyć się nam z podziwiania widoków, do realizacji naszego planu trzeba się odpowiednio przygotować. Mowa tutaj oczywiście o konieczności zakupu niezbędnych akcesoriów technicznych oraz dekoracyjnych. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zakładanie akwarium – od czego zacząć?


Choć wyda się oczywiste, na samym początku warto zaopatrzyć się w solidny szklany zbiornik. Wbrew powszechnie panującej opinii, im będzie on większy, tym łatwiej użytkownik poradzi sobie z utrzymaniem należytej równowagi chemicznej w jego wnętrz. Z praktycznego punktu widzenia warto zdecydować się na zakup akwarium o jak najprostszej geometrii. Jeżeli chodzi o pozostałe kwestie techniczne, to jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, jest filtr. W tym przypadku nie warto oszczędzać i postawić na produkty z najwyższej półki, ponieważ to od tego urządzenia zależy utrzymanie należytej czystości wody i jej optymalne napowietrzenie.

Do utrzymania odpowiedniej temperatury przyda się grzałka. Przyszły akwarysta powinien także zadbać o termometr oraz odmulacz dna. Przydadzą się również elementy takie jak pokrywa wraz z wbudowanym oświetleniem oraz siatka do odławiania ryb. Wszystkie komponenty muszą zostać zamocowane do ścianek akwarium w sposób trwały, co pomoże zminimalizować prawdopodobieństwo pojawienia się nieprzewidzianych i najczęściej przykrych sytuacji. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co z wyposażeniem dekoracyjnym?


Czy po zgromadzeniu niezbędnego wyposażenia technicznego można przystąpić do nalania wody i wpuszczenia rybek? Okazuje się, że nie do końca. Przed tą czynnością na dnie akwarium powinien znaleźć się specjalny żwirek, który pełni funkcję zarówno ozdobną, jak i użytkową. Bardzo ciekawym dodatkiem do wnętrza zbiornika jest oczywiście roślinność, a także różnego rodzaju elementy gotowe takie jak m.in. zamki, statki, korzenie czy kamienie. Aby ograniczyć dostęp światła słonecznego, warto zainwestować również w przyklejane do tylnej ściany akwarium tło. Jeżeli uda nam się osiągnąć zamierzony efekt estetyczny, można przystąpić do nalania wody. Choć na samym początku może ona stwarzać wrażenie nieco mętnej i brudnej, to nie należy się tym specjalnie przejmować. Po uruchomieniu filtra urządzenie zrobi swoje.

Nie oznacza to oczywiście, iż zwierzęta można wpuścić po upływie kilku godzin. W średniej wielkości zbiorniku o pojemności do 100 litrów proces nabierania przez wodę przyjaznych dla rybek właściwości może potrwać nawet 14 dni. Dlatego też, jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z akwarystyką, przed podjęciem ważnych decyzji, warto skonsultować się z doświadczonymi specjalistami. Zdecydowanie zaliczają się do nich pracownicy sklepu zoologicznego Akwario, którzy od lat gwarantują swoim klientom obsługę na najwyższym poziomie. Wszyscy zainteresowani mogą liczyć tutaj nie tylko na kompletne wyposażenie swojego akwarium, ale także najwyższej jakości karmy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz