Artykuł sponsorowany

Jak przygotować się do zabiegu w komorze hiperbarycznej?

Jak przygotować się do zabiegu w komorze hiperbarycznej?

Tlenoterapia hiperbaryczna cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Korzystają z niej osoby obciążone różnymi chorobami, pacjenci po urazach, seniorzy, sportowcy oraz panie, które pragną zniwelować oznaki starzenia i zadbać o swój wygląd. Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej i jak się do niego przygotować? Zapraszamy do lektury!

W czym tkwi fenomen tlenoterapii hiperbarycznej?

Tlenoterapia hiperbaryczna prowadzona jest w szczelnych, jedno- lub kilkuosobowych komorach hiperbarycznych, w których pacjenci oddychają czystym, skoncentrowanym tlenem (93%) w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego (około 1,3 ATA w zależności od modelu komory). Wyższe ciśnienie sprzyja przenikaniu cząsteczek tlenu do krwi, osocza, układu limfatycznego oraz płynu mózgowo-rdzeniowego, co nie jest możliwe, gdy oddychamy zwykłym powietrzem.

W efekcie tlen dociera do każdej komórki organizmu, a ciało jest doskonale dotlenione, co wpływa pozytywnie na proces regeneracji i odbudowy wszystkich tkanek. Tlenoterapia hiperbaryczna pomaga w leczeniu urazów, migren, chorób cywilizacyjnych, neurologicznych, trudno gojących się ran i oparzeń. Sprzyja też zachowaniu równowagi emocjonalnej i szczupłej sylwetki. Z dobrodziejstw wspomnianej wyżej metody leczenia korzystają dzieci, osoby dorosłe oraz seniorzy. Jest ona całkowicie bezpieczna, nieinwazyjna i wyróżnia się wysoką skutecznością działania.

Jak się przygotować do zabiegu?

Osoba, która chce umówić się na zabieg w komorze hiperbarycznej, powinna najpierw zapytać swojego lekarza, czy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, by skorzystać z tej metody leczenia. Jeśli specjalista wyrazi zgodę, można zarezerwować termin wizyty w sprawdzonym gabinecie takim jak np. HIBER MED w Sandomierzu. Do komory hiperbarycznej można wejść w bieliźnie lub w luźnym ubraniu wykonanym z naturalnych tkanin (bawełna, len). O czym jeszcze trzeba pamiętać?

  • Warto powstrzymać się od palenia papierosów na dwie godziny przed sesją i po niej.

  • Należy powstrzymać się od spożywania alkoholu przez cały cykl trwania terapii hiperbarycznej.

  • Osoby chorujące na cukrzycę powinny zjeść swój posiłek na dwie godziny przed pobytem w komorze hiperbarycznej.

  • Do komory hiperbarycznej wchodzimy bez makijażu, nie balsamujemy ciała ani nie kremujemy rąk.

  • Należy zrezygnować z kosmetyków stylizacyjnych do włosów (lakier, guma, brylantyna).

  • Należy zrezygnować z perfum.

  • Jeśli pacjent ma ranę, powinna ona zostać zabezpieczona świeżym, czystym opatrunkiem.

  • Przed wizytą w komorze trzeba wyjąć soczewki i protezy zębowe.

Sesja w komorze hiperbarycznej trwa około 60-90 minut. Przez cały czas pacjentowi towarzyszy ratownik medyczny, pielęgniarka lub przeszkolony specjalista, który czuwa nad jego bezpieczeństwem i prawidłowością zabiegu. Ilość sesji jest dowolna. Zwykle dobiera się ją w zależności od potrzeb pacjenta.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz