Artykuł sponsorowany

Jak tlenoterapia hiperbaryczna wspiera leczenie autyzmu?

Jak tlenoterapia hiperbaryczna wspiera leczenie autyzmu?

U coraz większej liczby dzieci problemy między innym z okazywaniem oraz interpretowaniem emocji mogą zostać zdiagnozowane jako autyzm. To jedynie nieliczne objawy, jednakże utrudniające codzienne funkcjonowanie oraz rozwój. Poza terapią psychologiczną, skutecznym sposobem ich łagodzenia jest tlenoterapia w komorze hiperbarycznej. Takie rozwiązanie stanowi sposób na poprawę jakości życia małego pacjenta.

Przebieg tlenoterapii

Tego rodzaju zabieg odbywa się w specjalnej, szczelnej komorze przeznaczonej właśnie do tego celu. Pacjentowi, który leży w niej na materacu, podaje się przez maseczkę stuprocentowy tlen o podwyższonym ciśnieniu atmosferycznym. Wartość tego parametru dobiera się odpowiednio do schorzenia – w przypadku autyzmu wynosi on z reguły 1,3 ATM. Takie warunki pozwalają lepiej przenikać tlenowi do komórek w organizmie człowieka. Cały proces trwa maksymalnie godzinę zegarową i składa się z trzech cykli, pomiędzy którymi występują kilkuminutowe przerwy. U pacjentów dotkniętych autyzmem, lekarze zalecają nawet 40 godzin takiej terapii, którą można odbyć między innymi w gabinecie tlenoterapii hiperbarycznej Oxygen w Ostródzie.

Skutki tlenoterapii przy autyzmie

Ta metoda lecznicza wspiera pokonywanie wielu chorób oraz szybszy powrót do zdrowia. W niektórych przypadkach natomiast minimalizuje negatywne objawy, poprawiając codzienne funkcjonowanie pacjenta. Tak też dzieje się w przypadku autyzmu. Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej nie jest w stanie zastąpić innych form medycznej pomocy przy tym schorzeniu, jednakże wspomaga je i uzupełnia. Skuteczność została bowiem wielokrotnie przebadana oraz potwierdzona. Choć podłoże autyzmu nie jest w pełni znane, to jedno ze stanowisk głosi, że zaburzenia mogą wynikać z nieprawidłowego dotlenienia komórek mózgowych. Stąd też zabieg okazuje się niezwykle pomocny w łagodzeniu jego symptomów.

Przede wszystkim poprawę można zaobserwować w trzech głównych i problematycznych na co dzień sferach funkcjonowania, czyli: nawiązywania relacji interpersonalnych, kontaktu wzrokowego oraz samokontroli. Tlenoterapia dla dzieci z autyzmem sprawia, że mali pacjenci są w stanie się bardziej skoncentrować, poprawiają się także ich zdolności komunikacyjne z otoczeniem. Do efektów zalicza się również lepszą odporność organizmu, mniejsze problemy z jelitami, a także obniżoną drażliwość i lękliwość. Ponadto dzieci zdecydowanie chętniej jedzą przygotowane dla nich posiłki, co też ma znaczenie dla ich rozwoju. Hiperbaria pomaga więc w udoskonalić komfort codziennego życia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz