Jak przygotować się do remontu?

Remont mieszkania, zwłaszcza generalny, bywa niemałym wyzwaniem. Przedłużające się prace, opóźniająca się ekipa remontowa, czy też dodatkowe wydatki zdają się być nieodłącznym elementem w przypadku wielu remontów. Całe szczęście tak nie musi być w twoim przypadku. Oto garść przydatnych wskazówek, które pomogą przygotować się do remontu i pozwolą uniknąć przykrych niespodzianek.
Znajdź odpowiednią ekipę remontową
Można zaryzykować stwierdzenie, że odpowiednia firma remontowa, taka jak Bud-Dom Ryszard Kłosowski, to klucz do udanego remontu. Dobry fachowiec wykona swoją pracę na tip-top, będzie starał się wyrobić w terminie, podpowie najkorzystniejsze rozwiązania i nie zażyczy sobie majątku za usługi remontowe. Jak znaleźć taką firmę? Warto zacząć od rozeznania w gronie najbliższych - najprawdopodobniej masz wśród znajomych lub rodziny kogoś, kto remont ma już za sobą. Jeśli firma budowlana się sprawdziła, warto wziąć na nią namiar. Jeśli nie, warto udać się na samodzielne poszukiwania, wybierając kilka firm z regionu i porównując je ze sobą pod względem doświadczenia, liczby pozytywnych opinii, dotychczasowych realizacji (jeśli jest możliwość, aby je sprawdzić). Liczy się również pierwsze wrażenie (rozmowa telefoniczna lub spotkanie twarzą w twarz) i oczywiście cena - rzetelne usługi remontowe mają swoją cenę, lecz nie oznacza to, że muszą kosztować majątek.
Przygotowania zacznij wcześniej
Co warto uwzględnić we wcześniejszych przygotowaniach?
- Budżet. Niestety, remonty mają to do siebie, że zwykle kosztują więcej niż planujemy - nawet 10-15% pierwotnie zakładanego budżetu. Oczywiście nie musi tak być w twoim przypadku, jednak warto zastanowić się, skąd wziąć dodatkowe pieniądze, jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Projekt. Projekt kuchni, łazienki lub całego mieszkania przygotowany przez doświadczonego architekta będzie niczym kompas dla ekipy remontowej i z całą pewnością usprawni remont i pomoże zyskać upragniony efekt - odświeżone, funkcjonalne, przytulne mieszkanie. Jeśli uważasz, że projekt przygotowany przez architekta to zbędny wydatek, przemyśl to jeszcze.
- Kwestie organizacyjne. Kiedy planujesz rozpocząć i zakończyć remont (niektóre prace remontowe wymagają wietrzenia mieszkania, więc zima nie zawsze będzie dobrą porą)? Co zrobisz z meblami i innymi rzeczami na czas remontu?
O czym jeszcze warto wiedzieć?
Nawet jeśli firma remontowa wygląda na profesjonalną i godną zaufania, należy podpisać z nią umowę. Taki dokument zabezpiecza interesy obu stron i jest podstawą do ewentualnych reklamacji. Umowa powinna zawierać wszelkie informacje dotyczące samego remontu (czas rozpoczęcia i zakończenia prac, zakres prac, wynagrodzenie, ewentualne kary finansowe za przekroczenie terminów itp.), a także wszelkie dodatkowe kwestie, które wydają się ważne obu stronom.