Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces pakowania w folię termokurczliwą?

Jak przebiega proces pakowania w folię termokurczliwą?

Wiele produktów, z których korzystamy na co dzień, opakowana jest w folię termokurczliwą. Materiał ten, jak sama nazwa wskazuje, zmniejsza się pod wpływem wysokiej temperatury, dzięki czemu ściśle przylega do otaczanego nim obiektu. Aby jednak cała procedura stała się możliwa, konieczne jest zastosowanie specjalnych maszyn, często sprzężonych w linie pakujące, wyspecjalizowane wyłącznie w tym celu. Sam proces można podzielić z grubsza na dwa etapy.

Różne sposoby pakowania w folię termokurczliwą

Folia termokurczliwa stanowi idealne rozwiązanie w wielu gałęziach przemysłu. Pozwala na estetyczne i niezwiększające jego gabarytów opakowanie obiektu, zabezpieczenie go i mniej kłopotliwy transport. Folie termokurczliwe różnią się między sobą jakością określaną między innymi przez wytrzymałość i grubość folii, a także jej odporność na różnego typu czynniki zewnętrzne. Niezależnie jednak od tego, który typ folii termokurczliwej zostanie wybrany, proces pakowania produktu wygląda zasadniczo podobnie. Podzielić możemy go na dwa ogólne etapy: zgrzewania i obkurczania. Maszyny oferowane przez firmę Techno Sp.j. PPHU. J. Ziomek mogą pracować samodzielnie lub w liniach pakujących. Te ostatnie przeznaczone są zwłaszcza dla przemysłu i produkcji masowej, podczas gdy te pierwsze mogą przydać się nawet w firmie wysyłkowej. Wiele zależy tutaj od naszych potrzeb i gabarytów opakowywanych produktów, ale mnogość rozwiązań dostępnych na rynku pozwala na spełnienie wszelkich oczekiwań.

Na czym polega zgrzewanie opakowania z folii termokurczliwej?

Zgrzewanie jest pierwszym etapem procesu pakowania produktu w folię termokurczliwą. Temperatura zawartego w maszynie zgrzewadła wynosi zwykle około 170-190˚C. Istnieją jednakże modele wyposażone w tak zwane zgrzewadło wzdłużne, które kontaktuje się z folią termokurczliwą na krótko – te mogą rozgrzewać się nawet do prawie 400˚C. Najprostsze zgrzewadła, czyli zgrzewadła ręczne, wyposażone są w regulację bazującą na zmianach natężenia prądu, co pozwala na dostosowanie temperatury zgrzewania do konkretnego materiału. Nie należy przekraczać zaleceń producenta – musimy utrzymać minimalną temperaturę, w której folia ulega zgrzewaniu. Uzyskujemy w ten sposób pewność, że połączenie będzie trwałe, a opakowanie nie zniszczy się. Trwały i estetycznie wyglądający zgrzew termiczny to oczywiście nie tylko kwestia temperatury. W przypadku nieautomatycznych zgrzewarek istotna jest także precyzja, a zatem doświadczenie osoby obsługującej sprzęt. Nie bez znaczenia jest także odpowiedni docisk, a także stabilizacja folii za pomocą osłon zgrzewadła. Folia nie powinna przeciągać się pomiędzy dociskającymi je elementami zgrzewadła. Czas potrzebny na utworzenie jednego zgrzewu wynosi od pół do jednej sekundy. Najnowocześniejsze urządzenia pakujące, działające w bardzo szybkim tempie i przeznaczone do pakowania produktów o płaskiej powierzchni, wyposażone są w systemy jonizujące. Pozwalają one na utworzenie niemal niewidocznego zgrzewu. Technologia ta nie ma jednak zastosowania dla folii sieciowanych, które ze względu na swoją strukturę trudniej poddają się jonizacji.

Etapy pakowania folią termokurczliwą – obkurczanie

Kolejnym etapem pakowania produktu za pomocą folii termokurczliwej jest jej obkurczanie. Polega ono na uderzeniu zafoliowanego produktu falą gorącego powietrza powodującego skurczenie się i tym samym zaciśnięcie folii na produkcie. Temperatura takiego powietrza wynosi mniej więcej 150˚C, ale wiele zależy tutaj od zastosowanego systemu, sposobu pakowania i konkretnej maszyny obkurczającej. Różnią się one między sobą na przykład długością tunelu, obiegiem powietrza wewnątrz niego i wydajnością pakowania. Wszystkie te czynniki wpływają na dobór odpowiedniej temperatury. Niekiedy może ona dojść aż do 250˚C. W przypadku systemów nieautonomicznych szczególną uwagę musimy zwrócić dodatkowo na to, by ilość folii była odpowiednia. Jeśli folii będzie zbyt mało, powstaną nieestetyczne zmarszczenia na brzegach opakowania, natomiast jeśli będzie jej zbyt dużo, to produkt nie zostanie całkowicie obkurczony folią. Musimy zadbać także o perforację pozwalającą na kontrolowane odprowadzenie powietrza z wnętrza opakowania podczas procesu obkurczania. Zbyt mała perforacja prowadzi do niebezpiecznych powikłań, takich jak rozerwanie czy przepalenie folii, a zbyt duża powoduje powstanie zmarszczeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz