Artykuł sponsorowany

Jak przebiega badanie EEG w klinice SYNAPSA?

Jak przebiega badanie EEG w klinice SYNAPSA?

EEG to inaczej encefalografia. Przywołana metoda pozwala na sprawdzenie czynności bioelektrycznej mózgu. Co to oznacza w praktyce? Jak przygotować się do badania i kiedy je wykonać? Na te i inne pytania odpowiadają lekarze z kliniki SYNAPSA, która specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń o podłożu neurologicznym. Ośrodek ma swoją siedzibę w Warszawie. 

Czym dokładnie jest encefalografia?

Encefalografia dostarcza wielu informacji na temat funkcjonowania układu nerwowego. Ludzki mózg wytwarza fale elektromagnetyczne. Badanie EEG pozwala je zarejestrować i wykryć ewentualne nieprawidłowości w czynności bioelektrycznej kory mózgowej, która odpowiada między innymi za odbieranie wrażeń czuciowych, aktywność umysłową oraz świadome sterowanie mięśniami. Uszkodzenie wspomnianego obszaru może skutkować zaburzeniami percepcji, powodować problemy z koncentracją, zapamiętywaniem bądź odtwarzaniem informacji, a także wpływać na pogorszenie funkcjonowania narządów zmysłów (wzroku, słuchu itp.). 

Badanie EEG jest przeprowadzane za pomocą encefalografu. To przyrząd złożony z kilku elektrod Lekarz rozmieszcza wspomniane elementy na głowie pacjenta, a one rejestrują zmiany potencjału elektrycznego skóry. Uzyskane wyniki są następnie przesyłane do komputera, gdzie podlegają wzmocnieniu i dalszej analizie. W ten sposób powstaje charakterystyczny wykres zwany encefalogramem, czyli zapis aktywności komórek nerwowych. Na jego podstawie można ocenić stan mózgu i zdiagnozować przyczyny wielu jednostek chorobowych, takich jak: epilepsja, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, stwardnienie rozsiane, udar czy różnego rodzaju neuroinfekcje.

Jak przygotować się do EEG?

Encefalografia nie jest procedurą inwazyjną. Niemniej jednak należy się do niej odpowiednio przygotować.  Na dwa dni przed planowanym badaniem trzeba zrezygnować ze spożywania alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę (kawy, herbaty itp.). Warto też ograniczyć wykonywanie silnie pobudzających aktywności, na przykład grania w gry komputerowe czy oglądania telewizji. Przed EEG trzeba umyć głowę (bez nakładania żadnych odżywek lub lakierów), zjeść lekkostrawny posiłek, wyspać się i wypocząć.  Encefalografię można wykonać wyłącznie u osoby zdrowej bez objawów infekcji.

W realizowaniu badań neurologicznych specjalizuje się wiele szpitali i przychodni w całej Polsce. Encefalografię można przeprowadzić między innymi w ośrodku SYNAPSA w Warszawie. Placówka zatrudnia wykwalifikowany personel mający duże doświadczenie w leczeniu i diagnostyce schorzeń neurologicznych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz