Artykuł sponsorowany

Jak pozbyć się rybików w łazience?

Jak pozbyć się rybików w łazience?

Chociaż rybiki nie są bardzo szkodliwe, ich obecność w łazience nie należy do najbardziej pożądanych. Te małe owady szczególnie upodobały sobie miejsca ciepłe, wilgotne i ciemne, świetnie czując się w dobrze termoizolowanych, zatłoczonych mieszkaniach, gdzie jest dla nich wiele pokarmu. Żywią się bowiem głównie odpadkami. Poza łazienką możemy je spotkać także w kuchni, szafach, pościelach czy ubraniach. Zdecydowanie nie jest to przyjemny widok, więc najlepiej pozbyć się rybików od razu po ich wykryciu.

Dlaczego rybiki najczęściej pojawiają się w łazience?

Rybiki cukrowe – nazywane także srebrzykami – kochają łazienki nie tylko dlatego, że panuje w nich idealny dla nich mikroklimat i warunki bytowe. Łazienki obfitują zazwyczaj w różne zakamarki, w których rybiki mogą się zagnieździć. Wystarczy źle wykonana fuga czy nieprzemyślany układ łazienki, w którym występują szpary i puste przestrzenie, by srebrzyki znalazły dla siebie idealne miejsce. Dlatego tak ważne jest, by elementy armatury łazienkowej i ceramiki dobierać rozmysłem, zaopatrując się wyłącznie w najlepsze rozwiązania – oferowane na przykład przez firmę Ceramed. Jakość zastosowanych komponentów powinna iść w parze z bezkompromisowym, perfekcyjnym ich zastosowaniem – tak, by rybiki nie znalazły wygodnego dla siebie miejsca, z którego trudno będzie je później wypłoszyć. Jeśli takie miejsca już się u nas pojawiły, możemy je zabezpieczyć używając na przykład silikonu lub dokonując lekkiego remontu łazienki pod tym kątem.

Rozpoznawanie rybików i walka z ich obecnością

Rybik to mały owad długości maksymalnie dziesięciu milimetrów. Ma długie, nitkowate czułki oraz trzy szczecinki na końcu odwłoku. Jego zwężające się ciało jest srebrzyste, pokryte łuskami, co wraz ze sposobem poruszania się – przypominającym ten rybi – wyjaśnia pochodzenie jego nazwy. Rybiki są wyjątkowo odporne na głód: bez jedzenia potrafią wytrzymać nawet około roku. Widać zatem, że nawet największa higiena łazienki nie spowoduje zniknięcia rybików. Żywią się ponadto na tyle mikroskopijnymi odpadkami, że nie sposób odciąć je od pokarmu. Skuteczną metodą na pozbycie się rybików jest utrudnienie im życia – wietrzenie i dokładne suszenie pomieszczenia, zwłaszcza pod elementami wyposażenia łazienki – wanną, zlewem, pralką czy szafkami. Możemy je także odstraszyć za pomocą preparatu sporządzonego z cukru pudru i kwasu borowego w proporcjach 1:2 (o preparaty, które go zawierają, możemy zapytać w aptece). Skutecznie rybików może pozbyć się także kot, który z łatwością je wytropi – o ile ma oczywiście charakter łowcy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz