Materiał Partnera

Jak prawidłowo zadbać o wymianę powietrza w łazience?

Jak prawidłowo zadbać o wymianę powietrza w łazience?

Dobra wentylacja w łazience to absolutna podstawa. Jeżeli wymiana powietrza stoi na odpowiednim poziomie, nie musimy obawiać się nadmiaru wilgoci powodującej rozliczne problemy. Wystarczy wśród nich wymienić zwiększoną obecność grzybów w łazience czy pojawienie się w niej rybików cukrowych. Duża wilgoć może wpływać także na szybsze zużycie elementów wyposażenia łazienki, narażając nas na dodatkowe koszty związane z ich naprawą lub nawet remontem.

Sposoby na pozbycie się wilgoci z łazienki

Otwieranie okna w łazience w celu pozbycia się nadmiaru wilgoci nie zawsze zdaje egzamin, a przecież nie wszystkie łazienki są współcześnie wyposażone w okna. Bezwzględnie powinniśmy zaprojektować zatem system wentylacji, najlepiej wyposażony w wentylator, który sprawnie odprowadzi zbędną wilgoć. Jeśli wentylacja będzie niewydolna, para wodna osadzi się na elementach armatury łazienkowej oraz płytkach powodując ich szybsze niszczenie oraz przyspieszony rozwój grzybów (w tym szczególnie niebezpiecznych dla naszego zdrowia pleśni). Powinniśmy o tym pamiętać wybierając produkty z chemii budowlanej dostosowane do używania w trakcie wykańczania łazienek – oferowane między innymi przez firmę Ceramed. Niezastosowanie w łazience żadnego systemu wentylacji (mechanicznego lub grawitacyjnego) jest ponadto wbrew obowiązującym przepisom z prawa budowlanego. Mechaniczny system wentylacyjny jest zasadniczo bardziej skuteczny – w przypadku grawitacyjnego wystarczy zły kierunek wiatru, zbyt niski komin albo niewystarczająca różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu.

Jak zadbać o drożność systemu wentylacji w łazience?

Decydując się na mechaniczny system wentylacyjny w łazience powinniśmy okresowo czyścić zastosowany w nim wentylator. Osadzający się na nim kurz i pył może znacząco utrudnić jego działanie, a tym samym przekreślić nasze szanse na sprawnie wentylowaną łazienkę. Podobnie jest zresztą w przypadku kratek w grawitacyjnych systemach wentylacyjnych. Wielu specjalistów doradza całkowite pozbycie się drobnej, wymagającej częstego czyszczenia siateczki pełniącej rolę filtra. Oczywiście ostateczną decyzję o jego zastosowaniu powinniśmy podjąć samodzielnie. Ważne jest, by pamiętać o istnieniu filtra i zaplanować sobie jego regularne czyszczenie – w przeciwnym razie wentylacja po prostu przestanie działać. Co ważne, w dobrym systemie wentylacji powinno być miejsce nie tylko na odprowadzanie wilgoci, ale także doprowadzanie w zamian świeżego powietrza z zewnątrz. Niezależnie jednak od tego, jak dobry system wentylacji zastosujemy w łazience, musimy wiedzieć, że jest to pomieszczenie, które zawsze będzie znacznie bardziej zawilgocone niż pozostałe – konieczne jest zatem użycie odpowiedniej chemii budowlanej, która nie będzie chłonęła nadmiaru pary wodnej z powietrza.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Piekarska 163
tel. 33 829 87 70
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz