Artykuł sponsorowany

Jak postępować po śmierci bliskiego w szpitalu i w domu

Jak postępować po śmierci bliskiego w szpitalu i w domu

Śmierć bliskiej osoby jest wielką tragedią, jednak w pierwszych dniach trzeba odsunąć na bok żałobę, aby zmierzyć się z przygotowaniem pogrzebu. Większość firm pogrzebowych wyręcza bliskich we wszystkich zadaniach, w tym również w dopełnieniu formalności. Warto jednak przygotować się na taką ewentualność i dowiedzieć, co należy zrobić, gdy zgon nastąpi w domu, a co, gdy ma on miejsce w szpitalu.

Jeśli bliski umiera w domu…

Dopełnienie formalności jest krokiem, który pozwala na pochowanie zmarłego. Bez aktu zgonu i odpowiednich dokumentów żaden zakład pogrzebowy nie podejmie się tego zadania. Ponieważ z takimi trudnymi sytuacjami większość osób spotyka się raz czy dwa razy w życiu, zazwyczaj nie wiedzą, co powinny zrobić i do jakiego udać się urzędu. Witold Krajewski Usługi pogrzebowe to jedna z firm, która oferuje wsparcie na tym etapie przygotowań. Poza udzielaniem informacji przedstawiciel reprezentuje bliskich zmarłego w kancelarii parafii czy na cmentarzu. Zanim jednak bliscy wybiorą firmę, konieczne jest wykonanie kilku czynności. Jeśli zgon nastąpił w domu należy:

  • powiadomić pogotowie ratunkowe – przybyły lekarz potwierdzi zgon i wystawi protokół zgonu,
  • zawiadomić zakład pogrzebowy – pracownicy zakładu przewiozą zmarłego
    do kostnicy,
  • udać się do lekarza pierwszego kontaktu po kartę zgonu (z protokołem zgonu),
  • przygotować kilka kopii karty zgonu – będą potrzebne przy załatwianiu różnych spraw urzędowych,
  • udać się do właściwego Urzędu Stanu Cywilnego po akty zgonu (3 egzemplarze) – z kartą zgonu, dowodem osobistym zmarłego, jego paszportem i (w przypadku mężczyzn) książeczką wojskową,

Karta zgonu i akt zgonu są dokumentami niezbędnymi do pochówku zmarłego.

Jeśli bliski umiera w szpitalu….

Osoba zmarła często przed śmiercią choruje i swoje ostatnie dni spędza w szpitalu. Jeśli zgon nastąpi w placówce medycznej, postępowanie jest bardzo podobne, ale nie wymaga wzywania pogotowia ratunkowego. Jego rolę przejmuje lekarz w szpitalu, który stwierdza śmierć pacjenta i przygotowuje protokół zgonu. Dopełnienie formalności nie wymaga też wizyty u lekarza. Należy przede wszystkim:

  • odwiedzić szpitalny dział statystyki i odebrać kartę zgonu oraz kartę potwierdzenia odbioru zwłok,
  • udać się do Urzędu Stanu Cywilnego po akty zgonu,
  • udać się do szpitalnego prosektorium (z kartą zgonu i ubraniem dla zmarłego),
  • zawiadomić zakład pogrzebowy i omówić kwestie związane z pochówkiem.

Może się również zdarzyć, że zgon bliskiej osoby następuje na skutek przestępstwa lub samobójstwa. W takich okolicznościach konieczne jest wezwanie zarówno pogotowia ratunkowego, jak i powiadomienie prokuratury oraz policji. Do wydania ciała po sekcji zwłok jest niezbędne zezwolenie z prokuratury. Kartę zgonu wydaje zakład medycyny sądowej. Dalsze postępowanie jest takie samo jak w przypadku zgonów w domu czy szpitalu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz