Artykuł sponsorowany

O jakich formalnościach pogrzebowych trzeba pamiętać?

O jakich formalnościach pogrzebowych trzeba pamiętać?

Osoby, które wcześniej nie musiały zajmować się organizacją pogrzebu, zwykle nie wiedzą jak się za to zabrać. Pochówek wiąże się z wieloma formalnościami, bez których nie tylko niemożliwe będzie uzyskanie zasiłku, ale też sam proces może okazać się niezgodny z prawem. O czym należy pamiętać po śmierci bliskiego i kiedy można zwrócić się do zakładu pogrzebowego?

Najważniejsze dokumenty

Bardzo często zdarza się, że bliska osoba umiera w domu, a nie w szpitalu, gdzie na miejscu znajduje się lekarz. Jest on potrzebny do wystawienia karty zgonu, dlatego w pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub pogotowiem. Jest to dla rodziny stresujący moment, na który nie sposób się przygotować. Po otrzymaniu karty zgonu można zgłosić się do zakładu pogrzebowego, który odbierze ciało. Drugim bardzo ważnym dokumentem jest akt zgonu, po który należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego, odpowiedniego dla miejsca zgonu. Urząd trzeba poinformować w ciągu 3 dni od momentu stwierdzenia zgonu. Wyjątek stanowi śmierć z powodu choroby zakaźnej, gdzie czas ten wynosi do 24 godzin.

Pomoc zakładu pogrzebowego

Pomoc zakładu pogrzebowego jest nieoceniona, zwłaszcza w przypadku osób, które pogrzeb organizują po raz pierwszy. Zakład zajmie się w imieniu rodziny zmarłego wieloma czynnościami. Wśród najważniejszych usług pogrzebowych można wymienić:

  • transport zwłok (z domu do zakładu, transport krajowy i międzynarodowy),
  • sprzedaż urn, trumien, wiązanek i innych akcesoriów pogrzebowych,
  • pochówek tradycyjny i kremację,
  • załatwianie formalności pogrzebowych,
  • dodatkowa oprawa (muzyka, podziękowania itd.).

Kompleksowe usługi świadczy Zakład Pogrzebowy BOTOR, którego siedziba znajduje się w Rudzie Śląskiej. Oferuje również mobilne biuro, umożliwiające załatwienie formalności w domu klienta.

Ulgi, urlopy i zasiłki

Załatwienie aktu zgonu oraz skorzystanie z usług zakładu to nie wszystko. Bliscy muszą pamiętać także o innych formalnościach:

  • uzyskanie zasiłku pogrzebowego,
  • odprawa pośmiertna;
  • czynności spadkowe;
  • ubezpieczenia.

Przedstawiciele zakładu pogrzebowego doskonale wiedzą, w jaki sposób należy załatwić poszczególne formalności. Wiele z nich mogą załatwić w imieniu klienta lub udzielić niezbędnych porad. Organizowanie pogrzebu jest nie tylko skomplikowane pod względem formalności, ale również trudne do zniesienia psychicznie. Wiele osób nie radzi sobie z odejściem bliskich, dlatego oprócz pomocy zakładu pogrzebowego, warto skorzystać z pomocy psychologa, który ułatwi poradzenie sobie ze stratą.

Opracowanie:
Ruda Śląska, Kokota 186
tel. 32 242 09 23
Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz