Artykuł sponsorowany

Jak poprawnie dobrać i zainstalować pompę głębinową w studni?

Jak poprawnie dobrać i zainstalować pompę głębinową w studni?

W gospodarstwach domowych, w których nie ma możliwości podłączenia do miejskiej sieci wodociągowej, trzeba zdecydować się na budowę studni. Wykonanie odwiertu i jego zabudowa to jednak nie wszystko. Sprawne działanie takiego systemu ujęcia wody determinuje dobór oraz montaż pompy głębinowej. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? O tym piszemy w poniższym artykule.

Parametry pompy głębinowej

Jednym z ważniejszych jest średnica urządzenia. W ofercie rynkowej bowiem można znaleźć zróżnicowane pod tym względem modele. Bardzo często wymiary te określa się w calach. Dla domów jednorodzinnych najpopularniejsze są te 3 i 4-calowe, których odpowiedniki w milimetrach to kolejno 74-78 oraz 94-98. Średnica pompy głębinowej musi być mniejsza od średnicy rury studziennej, aby urządzenie mogło być swobodnie omywane wodą w celu schłodzenia.

Pod uwagę należy również wziąć wydajność oraz wysokość ciśnienia konkretnego modelu. Pierwszy z wymienionych parametrów jest uzależniony od zapotrzebowania gospodarstwa domowego na wodę, a na to składają się: liczba punktów poboru medium, ich rodzaj oraz ciśnienie. Drugi z kolei określa się także jako wysokość podnoszenia i stanowi on sumę wymaganego ciśnienia w wyjściu z instalacji, jego strat na całej trasie rurociągu oraz odległości między wysokością zamontowania pompy a znajdującym się najwyżej i najdalej punktem poboru wody w budynku.

Odwiert a pompa głębinowa

Podczas wyboru odpowiedniego modelu urządzenia warto współpracować z doświadczonymi specjalistami, którzy zajmują się wykonywaniem studni. Takie usługi świadczy między innymi firma usługowa Józefa Uliasza, znajdująca się na terenie miejscowości Rogi. Pompa bowiem musi być przede wszystkim dopasowana do wydajności samego ujęcia wody, to znaczy, że sprawność sprzętu nie może przekraczać efektywności samej studni. W przeciwnym razie medium będzie wypompowywane szybciej, aniżeli napłynie do zbiornika. To może z kolei spowodować pracę pompy na sucho i jej uszkodzenie. Warto więc wybierać modele wyposażone w zabezpieczenia przed tak zwanym suchobiegiem.

Instalacja urządzenia w studni

O żywotności pompy głębinowej oraz sprawności całego systemu decyduje również poprawny montaż. Tym także powinni zająć się fachowcy, a nierzadko firmy zajmujące się wierceniem studni, oferują również i takie usługi. Sprzęt najczęściej umieszcza się w rurze osłonowej w pozycji pionowej. Każdy model w zależności od producenta może mieć inne zalecenia dotyczące mocowania w ujęciu. Powinno uwzględnić się między innymi maksymalną głębokość jego zanurzenia poniżej poziomu lustra wody, jak i różnicę pomiędzy dnem studni a silnikiem. Montaż pompy to także podłączenie rury tłoczącej, która doprowadza się do instalacji wodociągowej gospodarstwa domowego, oraz ułożenie kabla zasilającego. Urządzenia bowiem są zasilane jedno- bądź trójfazowym prądem. Istnieje również możliwość zaprogramowania urządzenia bądź zdalnego sterowania nim.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz