Artykuł sponsorowany

Studnia głębinowa - o czym trzeba pamiętać

Studnia głębinowa - o czym trzeba pamiętać

Zapewnienie dostępu do świeżej i czystej wody na działce budowlanej, dla domu jednorodzinnego, a nawet dla przedsiębiorstwa usytuowanego poza dostępem do sieci wodociągowej, jest koniecznością. Gdy nie możemy skorzystać z wody z sieci, powinniśmy zdecydować się na wykopanie studni głębinowej, która jest w stanie zaopatrzyć nas w niezbędne medium. Jak ugryźć taką inwestycję, o czym warto pamiętać, decydując się na budowę własnej studni głębinowej? Odpowiedzmy sobie na te pytania, bo dobrze jest wiedzieć przed przystąpieniem do prac budowlanych, gdzie mają stanąć nasze studnie.

Kiedy zdecydować się na studnię głębinową?

Realizacja własnego ujęcia wody może okazać się konieczna, gdy w starostwie powiatowym dowiemy się, że nie ma możliwości przyłączenia naszej inwestycji do sieci wodociągowej. Informacje o planach budowy sieci wodociągowej i przyłączeniowej znajdziemy na mapie zasadniczej udostępnianej nam na żądanie przez owe starostwo. Istnieje również możliwość wystąpienia o wydanie warunków przyłączeniowych, z których również jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czy w planach są przyłączenia do gestora sieci lub spółki wodociągowej. Gdy plany nas zawiodą, nie ma co załamywać rąk. Należy po prostu wprowadzić poprawki na planach działki i planowanego budynku tak, by znaleźć miejsce na studnię oraz znaleźć świetnego wykonawcę, który na swoim koncie ma już wiele postawionych podobnych inwestycji głębinowych. Jednym z polecanych specjalistów jest Jan Jarzębski z województwa pomorskiego, prowadzący Zakład Studniarski. To fachowiec, który świadczy usługi studniarskie już od 1979 roku.

Z jakich elementów składa się projekt studni głębinowej

Studnie wiercone zwane głębinowymi budowane są na głębokości od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów. Zależy ona od głębokości występowania warstw wodonośnych w górotworze. Do podstawowych elementów konstrukcyjnych studni należą elementy nadziemne i podziemne. Nadziemne to przede wszystkim obudowa studni, osprzęt rurowy, złączki, zasuwa odcinająca i urządzenia montowane w budynku. Wśród tych drugich wymienimy sobie pompę głębinową, rury osłonowe i filtracyjne.

Przydatność studni głębinowej w dużej mierze zależy od wykorzystanej do jej budowy technologii. Przede wszystkim od pomp głębinowych, od których mocy i wydajności zależeć będzie nasz dostęp do świeżej wody. Ważne jest więc prawidłowe dobranie pompy w zależności od głębokości studni, ale i wydajności, jaką pragniemy osiągnąć. Pamiętajmy, by inwestować wyłącznie w pompy odporne na korozję, ponieważ pracują one przecież w ciągłym kontakcie z wodą. Gdy nie jesteśmy pewni czy prawidłowo wybraliśmy pompę do celów naszej planowanej eksploatacji, warto dopytać specjalisty, który o studniach wie wszystko.

Budowa studni głębinowej często okazuje się koniecznością. Warto więc zaufać pewnym wykonawcom, którzy doskonale znają się na swojej pracy. Którzy poza wykonaniem planów i inwestycji budowy studni głębinowej będą w przyszłości w stanie dokonać modernizacji studni czy wymiany pomp głębinowych.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz