Artykuł sponsorowany

Jak przebiega kremacja zwłok?

Jak przebiega kremacja zwłok?

Coraz więcej osób decyduje się na kremację zwłok swoich bliskich. Popularny na Zachodzie sposób pochówku, w Polsce wciąż jest jednak tematem tabu. Warto dowiedzieć się, jak ceremonia tego typu przebiega w praktyce i oswoić się z lękami – szczególnie, jeśli kremacja jest jednym z życzeń zmarłego. Jak przebiega ten proces?

Co to jest kremacja?

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się poprosić swoich bliskich o skremowanie zwłok po śmierci. Jest to trudny temat dla bliskich zmarłego, szczególnie, że polskie wartości i wyobrażenia związane z religijnością nieodłącznie wiążą się z tradycyjnym pochówkiem. Jednak oprócz metafizycznego „obrócenia się w proch”, kremacja niesie za sobą także praktyczne aspekty. Pochowana urna zajmuje mniej miejsca, a żadne stworzenia nie zbezczeszczą szczątków zmarłego.

W tym przypadku ceremonia przebiega trochę inaczej, niż w typowym pochówku ciała w ziemi, a bliscy zmarłego stawiani są przed wyborami, z którymi dopiero muszą się oswoić. Aby mieć pewność, że wszystko zostało zorganizowane jak należy, warto zwrócić się do Zakładu Pogrzebowego, który organizuje kompleksowe ceremonie pogrzebowe i świadczy wsparcie na każdym kroku, takiego jak Zakład pogrzebowy Wankres z Wieliczki.

Jak przebiega kremacja i ile trwa?

Kremacja zwłok polega na spopieleniu ciała w piecu kremacyjnym. Trwa ona minimum dwie godziny od momentu pożegnania ciała zmarłego przez bliskich do przeniesienia prochów do urny. Aby legalnie rozpocząć ten proces, trzeba dostarczyć do zakładu pogrzebowego akt zgonu i pisemną zgodę zmarłego lub rodziny na przeprowadzenie kremacji zwłok. Istnieje jeden przypadek, gdy ciało nie może być spopielone – gdy zostaje sprowadzone zza granicy. Ze względów sanitarnych odbywa się to w zalakowanych, metalowych trumnach, których nie można otworzyć, a więc też przenieść zwłok do pieca kremacyjnego.

Sama ceremonia pogrzebowa dzieli się na dwa etapy, a każdy z nich może odbyć się innego dnia. W pierwszym etapie rodzina żegna się ze zmarłym. Wygląda to ja przy tradycyjnym pochówku. Zmarły ułożony jest w trumnie w całunie lub ubraniu, które posiada jedynie elementy, które mogą ulec spopieleniu. Trumna wykonana jest z materiałów ekologicznych – bez ozdób metalowych, lakierów itp. Do trumny można włożyć różne przedmioty, ale tylko takie, które mogą zostać spalone bez szkody dla środowiska. Gdy bliscy są już gotowi, zwłoki trafiają do pieca kremacyjnego.  Nie widzą oni oczywiście procesu spopielenia zwłok. Na sam koniec prochy wsypywane są do urny, którą wybiera wcześniej rodzina.

Pochówek

Kolejnego dnia odbywa się tradycyjny pogrzeb – świecki lub kościelny, zgodnie z wolą rodziny i zmarłego. Urna zostaje przewieziona przez samochód zakładu pogrzebowego lub w inny sposób, z poszanowaniem prochów. Podczas ceremonii mogą one zostać poświęcone. Należy pamiętać, że rozsypywanie prochów w Polsce jest nielegalne i grozi grzywną lub aresztem. Urna z prochami może zostać złożona do grobu albo włożona do kolumbarium.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz