Artykuł sponsorowany

Jak okna chronią przed hałasem?

Jak okna chronią przed hałasem?

Czy wiesz, że obniżenie hałasu o 10 dB to połowę ciszej dla ludzkiego ucha? Ile nas będzie kosztować taka przyjemność? Ile zapłacę za okna dźwiękochłonne? Niestety, nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Należy rozważyć: o jakich oknach mówimy? Gdzie się znajduje mieszkanie lub dom oraz jakie jest źródło hałasu?

Okna dźwiękochłonne, czyli jakie?

Trzeba wiedzieć, że okna nigdy nie będą dźwiękoszczelne, mogą najwyżej ograniczać hałas, czyli będą to okna dźwiękochłonne. Najważniejsze informacje przy wyborze takiego okna, to: od jakiego hałasu chcemy się odizolować, o jakim natężeniu oraz kiedy jest on dla nas najbardziej dokuczliwy (w jakich godzinach)? Nie problem wstawić okna za kupę szmalu i cieszyć się ciszą, ale szanując swoje pieniądze, może nie kupujmy super szyb, jeśli natężenie ruchu samochodowego, gdy wracamy z pracy, jest o połowę mniejsze niż w ciągu godzin pracy?

Wstawimy okno dźwiękochłonne, a co z wietrzeniem? Czy w upały mamy często okna uchylone? Warto tutaj zastosować nawiewnik, np. firmy Aereco EXR, który tłumi dźwięki nawet o 42 dB. Dzięki temu powietrze w domu jest świeże, ale nadal przyjemnie cicho.

Czy mogę wstawić okna dźwiękochłonne dedykowane dla danego źródła hałasu?

Jeśli masz możliwość sprawdzić, na jakim poziomie Hz emituje dźwięk klimatyzacja na dachu sąsiada, sprzedawca, np. firma Medrus, jest w stanie dobrać odpowiednią szybę:
W większości przypadków doświadczenie zdobyte z montaży tego typu okien przy najbardziej ruchliwych ulicach Warszawy: Puławskiej, Świętokrzyskiej, Marszałkowskiej pozwalają nam dobrać odpowiednie dla klienta okna i zmieścić się w założonym przez niego budżecie.
Ekspert przestrzega też, na co uważać, kupując okna dźwiękochłonne:
Nie dajcie się Państwo oszukać! Trafia do nas wielu klientów, którym ktoś wycenił okna z szybą dźwiękochłonną, np. 40 dB. Takie okna nie chronią przed dźwiękiem o tej wartości! Nas interesuje współczynnik RA2 i to on odpowie nam na pytanie, na ile przed hałasem ochroni nas całe okno, a nie tylko szyba!

Dlaczego warto mieć okna dźwiękochłonne? 

Hałas może być równie szkodliwy, jak np. smog. Nie bez powodu mówi się o zanieczyszczeniu środowiska hałasem. Jego nadmierne natężenie uniemożliwia odpoczynek, zaburza sen, a to wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie. Jak wypocząć we własnym domu? Okna dźwiękochłonne są odpowiedzią na to pytanie.

O tym, że hałas ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, najlepiej świadczy fakt, że w szpitalach instaluje się okna o podniesionej wartości izolacji akustycznej. Separując pacjentów od hałasu, umożliwia się im regenerujący wypoczynek i szybszy powrót do zdrowia. Z kolei osoby narażone na ciągły hałas nie znajdują ukojenia, bo nawet we własnych domach oddziałuje na nie ten negatywny czynnik. Przyjmuje się, że natężenie dźwięku, które nie przeszkadza w spaniu, to 25 decybeli. Dla porównania – spokojna ulica, na której ruch samochodowy jest niewielki, a przechodniów mało, emituje dźwięki o natężeniu około 30 decybeli.

Niestety, mieszkanie w tak cichej okolicy to rzadkość. Oznacza to, że większość z nas żyje w otoczeniu, które emituje zbyt dużo hałasu. Może to powodować problemy ze snem, niemożność odpoczynku, a to potencjalnie prowadzi m.in. do ciągłego rozdrażnienia, rozkojarzenia, bólów głowy i obniżenia odporności. Osoba, która nie ma możliwości odseparowania się od hałasu, jest stale czujna. Jej sen jest płytki i przerywany, a pełne odprężenie niemożliwe.

Sposobem na to, aby wreszcie prawdziwie odpocząć we własnym domu, poprawić swoje samopoczucie i oddzielić się od szkodliwego hałasu, są okna dźwiękochłonne. Jak działają? O tym niżej.

Budowa i zasada działania okien dźwiękochłonnych

Okna dźwiękochłonne nie dopuszczają do tego, aby hałas zawładnął Twoją przestrzenią domową, która powinna być oazą spokoju.

Tym, co odróżnia okna dźwiękochłonne od zwykłych, jest liczba szklanych tafli, ich grubość, materiał, z którego są wykonane, a także sposób obróbki. Istotą konstrukcji okien dźwiękochłonnych są warstwy szkła, pomiędzy którymi znajdują się warstwy przejrzystego gazu. Im grubsze tafle i większa ich liczba, tym wyższa izolacja akustyczna. Konstrukcja okna jest dostosowywana do tego, którą klasę dźwiękochłonności chce się uzyskać.

Jeśli chodzi o ramę, najlepsza jest aluminiowa, jednak także w oknach drewnianych i PCV da się uzyskać wysoki wskaźnik izolacji akustycznej. Dla tego parametru znaczenie mają też uszczelki – najczęściej wykonane z butylu oraz polisulfidu.  

Każdy z elementów okna dźwiękochłonnego jest istotny dla ograniczania hałasu. Ten typ okien zalicza się do wyrobów bardzo wysokiej jakości. Każdy detal jest starannie przemyślany, a jakość wykonania nie pozostawia nic do życzenia. Tylko dzięki najwyższym standardom produkcji udaje się zapewnić ciszę w Twoim domu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz