Artykuł sponsorowany

Jak objawia się paradontoza?

Jak objawia się paradontoza?

Paradontoza, zaraz obok zaawansowanej choroby próchnicowej, jest najczęstszym powodem utraty zębów u Polaków. Uważa się, że schorzenie to dotyka aż co 10. z nas i tylko nieliczni podejmują się jego leczenia w gabinecie stomatologicznym. Co jest przyczyną paradontozy i dlaczego nie wolno ignorować pierwszych objawów tej choroby? Jakie metody leczenia stosują specjaliści? Zapraszamy do lektury!

Czym jest paradontoza?

Mianem paradontozy dentyści określają przewlekłe zapalenie przyzębia, które prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych. To z kolei jest przyczyną rozchwiania się zębów, co może skutkować ich utratą. Co wywołuje paradontozę? Głównym powodem występowania omawianej choroby jest niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Jeśli nie stosujemy odpowiedniej techniki szczotkowania, używamy byle jakiej szczoteczki do zębów i nie dbamy o dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, na zębach zaczyna gromadzić się kamień nazębny, który nie tylko wygląda nieestetycznie, ale podrażnia delikatne dziąsła.

Kamień ten może nawet przedostać się w okolice korzeni zębowych, wywołując ból i powodując, wspomniane już, odsłonięcie szyjki zębowej. Wśród innych przyczyn paradontozy stomatolodzy wymieniają stosowanie nieprawidłowo zbilansowanej diety, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz predyspozycje genetyczne.

Jakie są objawy paradontozy?

Pierwszym objawem paradontozy, którego nie wolno ignorować, jest krwawienie dziąseł w czasie szczotkowania. Pacjenci wskazują także na podrażnienie, zaczerwienienie i swędzenie dziąseł oraz nadwrażliwość zębów na zimne i gorące pokarmy. Paradontozie może towarzyszyć również nieprzyjemny zapach z ust.

W bardziej zaawansowanym stadium choroby można zauważyć cofnięcie się dziąseł oraz rozchwianie się zębów. Bardzo ważne jest to, by zgłosić się do stomatologa w momencie, gdy zauważymy pierwsze symptomy choroby, a w ogóle najlepiej jest im zapobiegać. W jaki sposób to zrobić? Poprzez staranne szczotkowanie zębów, języka i stosowanie nici dentystycznych. Raz w roku warto wybrać się na profesjonalną higienizację jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym.

Polega ona na usunięciu kamienia nazębnego, oczyszczeniu zębów z osadów, wypolerowaniu ich i wzmocnieniu przed działaniem bakterii próchnicowych. Tego typu usługę można zrealizować np. w klinice stomatologicznej Viscardi w Tychach. Tam też znajdziemy lekarzy specjalizujących się w leczenie paradontozy – periodontologów.

Jak leczy się paradontozę?

Jeśli paradontoza zostanie rozpoznana odpowiednio wcześnie, jej leczenie nie nastręcza wielu problemów i jest mało inwazyjne. Najczęściej opiera się ono na skrupulatnym oczyszczeniu zębów z kamienia nazębnego. Jeżeli jednak zgłosimy się do stomatologa w zaawansowanym stadium choroby, musimy nastawić się na długotrwałe i wieloetapowe leczenie, którego głównym celem będzie usunięcie stanu zapalnego tkanek przyzębia i powstrzymanie procesu rozchwiania się zębów oraz ich stopniowej utraty.

Niestety współczesna stomatologia nie zna jeszcze sposobu na odtworzenie aparatu utrzymującego zęby na miejscu, ponieważ wiele substancji, które go tworzą, produkowane są tylko i wyłącznie w życiu płodowym. Odzyskanie przyczepu jest jednak możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych preparatów farmaceutycznych. Jednym z najpopularniejszych jest Emdogain. Aplikuje się go na uszkodzone struktury kostne, a zawarta w leku substancja czynna pobudza ząb do samoregeneracji. Leczenie paradontozy Emdogainem trwa około 12 miesięcy i przez ten czas pacjent musi ściśle współpracować ze stomatologiem.

Chirurgiczne leczenie paradontozy

W skrajnych przypadkach paradontozę leczy się chirurgicznie. Dotyczy to w szczególności tych pacjentów, u których stan zapalny przyzębia rozwinął się na tyle, że doprowadził do wyniszczenia dziąseł. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i polega on na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek miękkich i nadaniu dziąsłom pożądanego kształtu. Jeśli w czasie operacji stomatolog zauważy znaczny ubytek w części kostnej, może uzupełnić go przy pomocy specjalnych materiałów kościozastępczych. Powstałe w wyniku zabiegu rany są zszywane. Tego typu operacje stomatologiczne określa się mianem gingiwekotomii.

Podsumowując, paradontoza to podstępna choroba, która może doprowadzić do całkowitej utraty zębów. Pod żadnym pozorem nie należy ignorować jej pierwszych objawów, to jest krwawienia dziąseł podczas szczotkowania. Stawianie się na regularne kontrole stomatologiczne pozwala szybko rozpoznać chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Im dłużej będziemy zwlekać z rozpoczęciem terapii, tym będzie ona trudniejsza do przeprowadzenia, przedłużająca się i droższa. Nie daj się paradontozie, zadbaj o odpowiednią profilaktykę!

Opracowanie:
Tychy, Armii Krajowej 101a
tel. 603 064 338
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz