Materiał Partnera

Jak nie zginąć we własnym domu?

Jak nie zginąć we własnym domu?

Najgorszy i najbardziej prawdopodobny scenariusz, to pożar w nocy, kiedy wszyscy śpią. Informacja o powstaniu pożaru musi do nas dotrzeć jak najszybciej. Pierwszy pojawia się dym i tylko czujka dymu może nas obudzić. Bez czujki dymu nie obudzimy się, aby zdążyć wyjść zanim trujące toksyny, w tym czad, obezwładnią nasz system nerwowy. Warto umieścić w domu czujkę dymu i gaśnice, jeśli chcemy uratować siebie i najbliższych.

Dym – cichy zabójca

Wszędzie znajdziemy informacje o tlenku węgla – „Czad – cichy zabójca”, ale prawie nikt nie pisze o dymie, który jest o wiele groźniejszy od czadu. Pożar może powstać w nocy w każdym domu, czad tylko tam, gdzie jest otwarty ogień i niewentylowane, zamknięte pomieszczenie. W zaleceniach międzynarodowych organizacji bezpieczeństwa najważniejszy temat to czujki dymu jako podstawowe wyposażenie w domu. Dym pojawia się jako pierwszy w fazie powstawania pożaru. Gromadzi się pod sufitem, stopniowo zwiększa swoje stężenie i obniża swój zasięg w ciągu kilku minut. W końcu dochodzi do śpiących domowników. Tutaj, podobnie jak w przypadku czadu, nic nie usłyszymy. Zanim się obudzimy, trujący dym obezwładni nasz układ nerwowy. Ucieczka z pożaru staje się wtedy praktycznie niemożliwa.
Najlepszy moment do ucieczki lub walki z ogniem to rozpoznanie zagrożenia w początkowej fazie, czyli w momencie pojawienia się dymu w pomieszczeniu. To właśnie wtedy sygnał alarmowy czujki powiadomi nas o pożarze.

Czujka dymu, gaśnica i …?

W domu mamy coraz więcej urządzeń elektrycznych, ładujemy w nocy komórki, tablety. Telewizory, dekodery pozostają włączone w trybie „stand by”.

- Właśnie zbliża się święto zmarłych. Może refleksje z nim związane przekonają nas do decyzji, które uratują życie nam i naszym rodzinom. Nasze obecne bezpieczne życie opiera się jedynie na przypuszczeniu, że „na pewno pożar w moim domu nie powstanie”. Ale to tylko przypuszczenie. – mówi ekspert ze sklepu fireshop.pl.

Aby mieć pewność, należy zainstalować czujki dymu w każdym pomieszczeniu. Trzeba mieć też dobrą gaśnicę – najlepiej pianową. Niezbędna będzie również latarka, apteczka i plan, jak się ratować. To wszystko znajdziemy w sklepie fireshop.pl. Instrukcję opracowania planu ewakuacji dostaniemy gratis. Możemy ją pobrać ze strony Międzynarodowej Organizacji NFPA (National Fire Protection Association) www.nfpa.org. Znajdziemy tam również cenne informacje, dotyczące sposobów postępowania w razie pożarów, czynników ryzyka i niebezpieczeństw czyhających na nas w domu.

Wejdź do sklepu fireshop.pl lub zadzwoń (tel. 888 444 998) i dowiedz się jaka gaśnica i jakie czujki będą najlepsze do Twojego domu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz