Artykuł sponsorowany

Najlepszy system alarmowy do domu jednorodzinnego

Najlepszy system alarmowy do domu jednorodzinnego

Zapewnienie bezpieczeństwa rodziny jest jednym z priorytetów każdego właściciela domu jednorodzinnego. Dziś nie wystarczą już tylko rolety antywłamaniowe czy montaż dodatkowego oświetlenia. Bardzo popularne stało się montowanie systemów alarmowych, których celem jest informować domowników o zagrożeniu, ale też przestraszenie potencjalnych włamywaczy przed dokonaniem czynów zakazanych. Podpowiadamy, jak wybrać idealny alarm do domu rodzinnego.

System alarmowy typu SSWIN

SSWIN to skrót określający System Sygnalizacji Włamania i Napadu, czyli zespół urządzeń służących do wykrywania i sygnalizowania próby wejścia do pomieszczenia osoby nieuprawnionej. W Polsce nie obowiązują przepisy nakazujące stosowanie w domach jednorodzinnych konkretnych rozwiązań alarmowych. Dlatego instalatorzy systemów alarmowych zobligowani są stosować się do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wskazuje na wymagania jakie powinny spełniać pomieszczenia, w których przechowywane są pieniądze lub transportowane są wartościowe przedmioty przedsiębiorców lub innych jednostek organizacyjnych. Zgodnie z tymi wskazaniami, w domu jednorodzinnym powinno się montować system zapewniający trzeci stopień zabezpieczenia. Określa on, jakie rozwiązania należy zastosować do ochrony przed otwarciem/penetracją drzwi i okien przez osoby niepowołane, jakie do informowania o włamaniu/sabotażu do budynku, a jakie do odstraszenia napastnika.

Standardowy system alarmowy

Najprostszy system alarmowy składa się z takich elementów jak centrala alarmowa, czujki oraz detektory, sygnalizatory i manipulatory, połączonych ze sobą. Do połączenia służą przechodzące przez wszystkie pomieszczenia w domu jednorodzinnym kable. Aby nie były one widoczne najczęściej ukrywa się je w ścianach podobnie jak wykonuje się to w przypadku standardowej instalacji elektrycznej. Najlepiej dokonać montażu alarmu jeszcze na etapie poprzedzającym wykańczanie pomieszczeń co pozwoli zaoszczędzić na kosztach instalacji. W przypadku, kiedy właściciel decyduje się na montaż systemu alarmowego w użytkowanym budynku, koszty montażu i wykończenia pomontażowego wzrastają. Inną okazją do montażu instalacji alarmowej jest remont. Wtedy bez problemu można wykonać bruzdy w tynku, a następnie ukryć w nich przewody.

Bezprzewodowy system alarmowy

To kolejne rozwiązanie, które zapewni bezpieczeństwo mieszkańców domu jednorodzinnego. Urządzenia alarmowe komunikują się ze sobą za pomocą fal radiowych i nie ma konieczności przeprowadzania instalacji w ścianach domu. Niestety rozwiązanie bezprzewodowe narażone bywają na zakłócenia, a spora część systemów będących w sprzedaży ma problemy z zasięgiem w budynkach o grubych ścianach, czy stropach zbrojonych dużą ilością stali. Dlatego tego typu systemy powinny być montowane przez wykwalifikowane osoby z dużym doświadczeniem, które doradzą jakie urządzenia sprawdzą się najlepiej. Na pewno trzeba się liczyć z większymi kosztami w stosunku do systemu przewodowego instalowanego w budynku bez tynków i porównywalnymi do instalowanego w wykończonym budynku.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz