Jak nie nudzić się podczas kwarantanny? Pomysły dla uczniów, studentów i dorosłych

Jak nie nudzić się podczas kwarantanny? Pomysły dla uczniów, studentów i dorosłych

W związku z koronawirusem świat stanął przed sporym wyzwaniem medycznym, ekonomicznym i organizacyjnym. Podczas gdy rządy podejmują ważne decyzje, lekarze dbają o pacjentów, ludzie, którzy pozostali w domach muszą wypełnić swój czas i uzbroić się w cierpliwość. Jak wiadomo, stres i przejmowanie się nie są zbyt korzystne dla naszego organizmu. Dlatego „zajęcie głowy” czymś pozytywnym i pożytecznym podczas kwarantanny, stanowi ważny aspekt higieny psychicznej.

Strony www Strony www

Sposoby na nudę dla starszych uczniów w czasie #zostańwdomu

Na pierwszy ogień powinna pójść propozycja nadrobienia zaległości w nauce (w tym celu warto zajrzeć na stronę: epodreczniki.pl). Jednak zdajemy sobie sprawę, że tę namowę wystosowali już rodzice i nauczyciele. Dlatego poza przygotowaniami do przyszłych kartkówek, egzaminów i matur, zachęcamy do innych aktywności.

Nic nie sprawdza się tak dobrze w przypadku nadmiaru wolnego czasu, jak dobra książka. Okres kwarantanny to idealny moment na nadrobienie zaległości czytelniczych. „Wiedźmin” Sapkowskiego przeczytany? To może „Władca Pierścieni”? Albo „Ojciec Chrzestny”? Wybór jest spory. Korzystając z baz, gdzie dostępne są e-booki i audiobooki mamy wszystko pod ręką na smartfona, tableta czy czytnik. Jeśli polujemy na klasykę, warto zajrzeć na stronę Wolne Lektury, tam znajdziemy elektroniczne książki za darmo.

Filmy i seriale wydają się oczywistością. Pamiętajmy, że one także mogą poszerzać naszą wiedzę. Coś z historii? Na przykład świetny serial dokumentalny „II Wojna Światowa w kolorze”. A może coś zagadnieniami z fizyki jak „Zagadki wszechświata z Morganem Freemanem”?

Poza tym wcale nie musimy czytać czy oglądać. Zachęcamy do tego, żeby uruchomić swoją kreatywność. Kwarantanna to świetny czas na to, żeby napisać pierwsze opowiadanie, narysować komiks, czy może pobawić się w programach graficznych, albo stworzyć prostą grę komputerową.

Sposób na nudę dla studentów w czasie #zostańwdomu

Studenci w okresie kwarantanny poza wykładami online powinni pomyśleć o swoich pracach rocznych, licencjackich czy magisterskich. Serwis Rzeczpospolitej Polskiej zachęca do odwiedzin platformy e-learningowej Navoica. Jednak przyjmujemy, że świetnie zdają sobie z tego sprawę, dlatego podrzucamy kilka innych ciekawych pomysłów na walkę z nudą.

Na przykład miłośnicy teatru i kina koniecznie powinni zajrzeć na stronę Ninateki, gdzie można znaleźć spektakle z udziałem najwybitniejszych polskich aktorów. Ci, którzy wolą sami powyobrażać sobie sceny w głowie, mogą sięgnąć po klasykę literatury. Nie wiadomo, ile będzie trwać kwarantanna, ale może już nigdy nie będzie lepszego momentu na przeczytanie „W poszukiwaniu straconego czasu”, „Ulissesa” czy „Czarodziejskiej Góry”.

Dni spędzone w domu można urozmaicić również, korzystając z e-kursów. Na stronie Copernicus College znajdziemy kursy, wykłady i podręczniki z wielu dziedzin, od filozofii, przez historię, aż po nauki na temat kosmosu. To wyjątkowo wygodny sposób na poszerzenie swoich horyzontów.

W związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem Muzeum Powstania Warszawskiego zostało zamknięte, jednak w sieci wciąż działa, mało tego, od 16 marca zaprasza na wejścia na żywo online, które poprowadzą eksperci dla różnych grup wiekowych. 

Muzeum to nie jedyne miejsce, które przerzuciło się na spotkania i działania w sieci. W najbliższych dniach będzie można poćwiczyć medytację, czy dowiedzieć się, jak rozkręcić własny biznes, a nawet uczestniczyć w spotkaniach ze znanymi autorami

Sposób na nudę dla dorosłych w czasie #zostańwdomu

Osoby dorosłe, które utknęły w swoich domach z powodu kwarantanny, mogą oczywiście korzystać z pomysłów na nudę zaproponowanych starszym uczniom i studentom. W przypadku osób pracujących wolny czas to często rzadko spotkana perełka, dlatego powinny wykorzystać go na czynności, na które czasu na co dzień nie mają.

W czasie #zostańwdomu warto przeczytać stare numery gazet, na które nie mieliśmy czasu, uporządkować dokumenty, wyrzucić niepotrzebne rzeczy. Wolny czas można spożytkować na naukę, nie tylko wiedzę, ale także umiejętności, np. gotowanie czy grę na instrumencie. Nuda może stać się zapalnikiem do rozpoczęcia codziennych ćwiczeń np. na rowerku stacjonarnym, który kupiliśmy, ale nie korzystaliśmy od dawna. Albo rozpocząć od dawna planowaną codzienną medytację.

Na końcu apelujemy do wszystkich, aby pamiętali o osobach starszych i chorych. Nie tylko tych z naszej rodziny, ale także o samotnych sąsiadach, którzy najbardziej narażeni są na skutki koronawirusa. Warto dyskretnie sprawdzić, czy u nich wszystko w porządku.

Damy radę!

Źródło: gov.pl

Opracowanie:
Łukasz
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz