Artykuł sponsorowany

Jak musi przebiegać transport ciała osoby zmarłej?

Jak musi przebiegać transport ciała osoby zmarłej?

Łatwość w przemieszczaniu się po kraju, ale także poza jego granicami powoduje, że krewni osoby zmarłej nierzadko muszą zmierzyć się z formalnościami sprowadzenia ciała do Polski. Te wymagają między innymi kontaktu z konsulatem polskim na terenie obcego państwa. Również i transport w Polsce obwarowany jest ścisłymi wymogami i niekiedy koniecznością uzyskania pozwolenia. W artykule przybliżamy specyfikę tych procedur.

Wymagania dotyczące środka transportu

Najczęściej ciało przewozi się przy wykorzystaniu pojazdów poruszających się po drogach publicznych. Mowa tutaj o specjalnych samochodach, znanych jako karawany. Według przepisów prawa ich oznakowanie musi bezsprzecznie wskazywać na przeznaczenie, a ponadto należy je zarejestrować jako pojazdy specjalne. Kabina kierowcy jest w nich odizolowana od części, w której umieszcza się trumnę. Fragment pojazdu przeznaczony do przewozu trumny nie może mieć zamontowanych siedzeń, zabronione jest również przewożenie w niej pasażerów. Podłoże natomiast wykonuje się z materiałów, które w łatwy sposób podlegają dezynfekcji. Tę przeprowadza się po każdym transporcie ciała do miejsca docelowego. Stąd też każdy karawan obowiązkowo wyposaża się w środki myjąco-czyszczące, schowane w odpowiednio wydzielonym do tego miejscu. Między innymi te wymagania spełniają samochody, którymi dysponuje na przykład zakład pogrzebowy Hades z siedzibą w Lublinie.

Niezbędne pozwolenia

Możliwość swobodnych podróży oraz emigracji sprawia, że coraz częściej ciało osoby bliskiej krewni muszą sprowadzić zza granicy. W tym celu należy zwrócić się z wnioskiem o pozwolenie na przewóz zwłok do starosty właściwego dla miejsca zamieszkania. Wydaje on decyzję w porozumieniu z Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym. Następnie otrzymany dokument przekazuje się do polskiego konsulatu w konkretnym kraju. Dopiero zgoda z jego strony upoważnia rodzinę do sprowadzenia ciała do Polski. Odbywa się to na przykład drogą lotniczą bądź lądową.

Niemniej jednak kwestia przewozu może dotyczyć także transportu zmarłych na terenie naszego kraju. Chodzi nie tylko o eksportację z domów, szpitali czy też hospicjów do chłodni bądź krematoriów w obrębie jednego miasta. Niekiedy osoba zamieszkiwała w innym mieście, a krewni chcą pochować ją w rodzinnej miejscowości. W takiej sytuacji pozwolenie staje się konieczne, gdy odległość drogą lądową jest większa niż 60 kilometrów. Zgodę na przewóz ciała lub szczątków wydaje w takim przypadku inspektor sanitarny. Warto na koniec wspomnieć, że transport prochów zmarłego w urnie może odbywać się dowolnym środkiem transportu, jednak z zachowaniem należytego szacunku. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz