Artykuł sponsorowany

Jak można zabezpieczyć powierzchnie stalowe?

Jak można zabezpieczyć powierzchnie stalowe?

Rozwój technik obróbki metalu pozwala dzisiaj zabezpieczać stalowe powierzchnie przed szkodliwym działaniem rozmaitych czynników zewnętrznych. Pokrycie przedmiotów powłokami chroniącymi przed korozją, działaniem wody i powietrza oraz substancji chemicznych to tylko niektóre z możliwości. Jak jeszcze można zadbać o metalowe elementy?

Pokrywanie powierzchni metalowych powłokami, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki biologiczne i chemiczne to najwygodniejsze metody ich ochrony. Stosowane są w wielu branżach, przede wszystkim w przemyśle budowlanym, samochodowym czy elektromaszynowym. Dużym zainteresowaniem cieszy się cynkowanie ogniowe, które przeprowadzane w zakładach specjalizujących się w zabezpieczeniu antykorozyjnym takich jak Ocynkownia Śląsk, pozwala na skuteczną ochronę nawet najmniejszych elementów metalowych.

Metody obróbki powierzchni metalowych

Stal to jeden z najbardziej popularnych materiałów, wykorzystywany w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Znajdziemy ją w instalacjach, meblach, pojazdach, maszynach, ale i konstrukcjach stanowiących podstawę domów, mieszkań, budynków, czy mostów. Jeśli chcemy skorzystać z jej pełnego potencjału, konieczna jest odpowiednia obróbka stali. W pierwszej jej fazie, powierzchnie metalowe mogą wymagać szlifowania lub piaskowania, aby usunąć wszelkie pozostałości po farbach, lakierach, smarach i olejach, a także usunąć rdzę i korozję. W przypadku cynkowania ogniowego rdzy nie trzeba usuwać. Wykorzystuje się do tego odpowiednie materiały ścierne, które usuwają nieczystości bez szkody dla metalu. Gdy stal zostanie dokładnie oczyszczona oraz odtłuszczona można pokryć ją powłoką chroniącą przed uszkodzeniami i korozją. Korzystanie z usług profesjonalnych przedsiębiorstw, które poza wykańczaniem powierzchni oferują klientom również usługi uzupełniające, pozwala nam zadbać o kompleksowe przeprowadzenie obróbki elementów stalowych. Zaoszczędzimy w ten sposób czas i pieniądze. Ostateczna warstwa ochronna może powstać w wyniku cynkowania lub malowania na mokro, czy też malowania proszkowego.

Powłoki ochronne na elementach ze stali

Cynkowanie jest jedną z bardziej popularnych metod ochrony powierzchni przed zarysowaniem, obiciem, działaniem wody, wilgoci i środków chemicznych. Powłoka z cynku dokładnie przylega do metalu i znacznie wydłuża czas jego użytkowania. Elementy nią pokryte stają się odporne na tarcie, uderzenia, wysoką i niską temperaturę. W zależności od potrzeb przedmioty umieszcza się w sproszkowanym cynku (cynkowanie proszkowe) lub w kąpieli cynkowej (cynkowanie ogniowe). Można również wykorzystać do tego działanie elektrolitów (cynkowanie galwaniczne) lub natrysk (cynkowanie natryskowe), które mogą sprawdzić się w przypadku niewielkich elementów. Dobrze przeprowadzona obróbka strumieniowa pod niskim ciśnieniem, materiałami ściernymi o małych ziarnach tzw. sweepen, chroni przed późniejszym odpadaniem powłok malarskich. Jedną z opcji zabezpieczenia powierzchni jest też malowanie proszkowe, które polega na rozpyleniu farby w proszku na dany przedmiot, co pozwala nadać mu kolor i oryginalny wzór. Warstwa farby również zwiększa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i korozję.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz