Artykuł sponsorowany

Cynkowanie ogniowe – sposób na korozję

Cynkowanie ogniowe – sposób na korozję

Współcześnie stal ma bardzo szerokie zastosowanie – wykonuje się z niej wiele konstrukcji. Niestety, materiał ten, choć wytrzymały, jest narażony na działanie czynników zewnętrznych. To właśnie one powodują, że stal stopniowo niszczeje. Aby uchronić stalowe konstrukcje przed korozją, wykorzystuje się cynkowanie ogniowe. Co to takiego? Jak przebiega proces cynkowania?

Długa historia cynkowania ogniowego

Historia cynkowania ogniowego zaczęła się w XVIII w. Wówczas jeden z francuskich chemików odkrył, że stal można uchronić przed korozją, o ile pokryje się ją powłoką cynku. Dopiero jednak pod koniec XIX w. cynkowanie ogniowe zaczęło być stosowane powszechnie. Dziś większość firm zajmujących się tworzeniem konstrukcji stalowych chce oferować wyroby wysokiej jakości, dlatego też współpracują z przedsiębiorstwami oferującymi cynkowanie ogniowe. Jednym z podmiotów świadczących taką usługę jest spółka Gillmet
z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.

Jak odbywa się cynkowanie ogniowe?

Aby wzmocnić stal i skutecznie uchronić ją przed korozją, stosuje się cynkowanie ogniowe. Firmy, które oferują taką usługę, posiadają odpowiednie zaplecze, dzięki czemu mogą przeprowadzać proces obróbki chemicznej oraz cynkowanie ogniowe w piecu cynkowniczy . Jak odbywa się nakładanie powłoki cynku na stal? Dokonuje się tego poprzez zanurzenie jej w ciekłym cynku. Proces wymaga bardzo wysokiej temperatury – od 445 do 460 st. C.

Ile czasu trwa cynkowanie ogniowe? Stal zanurza się w ciekłym cynku na maksymalnie kilka minut jednakże cały proces przygotowanie powierzchni konstrukcji stalowych do cynkownia może potrwać kilka godzin. Kolejnym krokiem jest ostudzenie konstrukcji poprzez zanurzenie w kąpieli płuczącej  po której następuje obróbka końcowa. Po tym etapie produkt jest gotowy i może zostać odebrany przez klienta.

Dlaczego cynkowanie ogniowe się sprawdza?

Współcześnie cynkowanie ogniowe jest stosowane powszechnie – z tej metody korzystają firmy działające w wielu branżach, np.: budownictwie przemysłowym i indywidualnym, w drogownictwie, przemyśle stoczniowym i energetycznym i innych gałęziach przemysłu. Na popularność tej metody ochrony stali przed korozją wpływa nie tylko cena, lecz także długotrwałe efekty ochrony antykorozyjnej, wysoka odporność powłoki na czynniki mechaniczne. Według specjalistów ochrona antykorozyjna trwa nawet kilka dziesięcioleci.

Cynkowaniu ogniowemu można poddać różnej wielkości elementy wykonane ze stali.
W zależności od możliwości zakładu, cynkiem można pokryć konstrukcję stalową, której waga jest wyrażana  nawet  w tonach. To nie wszystko – cynkowanie ogniowe jest też metodą w pełni bezpieczną dla środowiska. Mowa przede wszystkim o instalacjach bezściekowych, które wymuszają przekazywanie odpadów do utylizacji specjalizującym się w tym firmach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz