Artykuł sponsorowany

Jak można przedłużyć wydajność chłodziw i olejów?

Jak można przedłużyć wydajność chłodziw i olejów?

Chłodziwa i oleje to niezwykle istotne elementy profesjonalnych obrabiarek do metali. Zapewniają one bowiem utrzymanie odpowiedniej temperatury podczas pracy, a także wpływają na właściwe funkcjonowanie całej maszyny. W związku z tym należy odpowiednio zadbać o ich wysoką wydajność, aby nawet przy ciągłej pracy zagwarantowały odpowiednie chłodzenie i właściwe nasmarowanie elementów. W jaki sposób przedłużyć ich wydajność? Odpowiadamy.

Do czego służą chłodziwa i oleje w obrabiarkach?

Różnego typu urządzenia, takie jak obrabiarki do metalu Jazon, nie mogłyby właściwie pracować bez zastosowania w nich odpowiednich chłodziw oraz olejów. Są one szczególnie istotne w przypadku pracy z trudnoobrabialnymi materiałami, takimi jak stopy niklu, kobaltu czy tytanu. Metale te wytwarzają bowiem ogromne ilości ciepła i bardzo wysoką temperaturę podczas skrawania. Chłodziwo oraz oleje przeciwdziałają powstawaniu nalotu, a także zapewniają:

  • właściwe odprowadzanie powstających wiórów,
  • obniżenie temperatury zarówno narzędzia skrawającego, jak i obrabianego elementu,
  • zmniejszenie tarcia powstającego pomiędzy narzędziem skrawającym a obrabianą powierzchnią,
  • antykorozyjne zabezpieczenie.

Dzięki ich działaniu zmniejsza się ilość wytwarzanego ciepła, moc oraz siła skrawania są redukowane do odpowiedniego poziomu, a obrabiana powierzchnia charakteryzuje się wyjątkowo estetycznym efektem bez deformacji.

Jak odpowiednio dbać o chłodziwa i oleje?

W celu zachowania jak najdłuższej wydajności chłodziwa i olejów należy o nie odpowiednio dbać, a więc systematycznie oczyszczać lub wymieniać. Przede wszystkim istotne jest odzyskiwanie chłodziwa z obiegu zamkniętego poprzez jego regularną filtrację oraz oddzielanie płynu smarująco-chłodzącego od wiórów, które spłynęły wraz z nim do zbiornika po wykonanym skrawaniu. Proces ten polega na odolejaniu i dokładnym oczyszczaniu chłodziwa smarnego za pomocą specjalnych filtrów oraz odolejaczy do chłodziw, które są w stanie usuwać z cieczy cząstki żelaza, aluminium, miedzi i stali nierdzewnej.

Odseparowanie oleju oraz pozostałych substancji czy metalicznych opiłków z chłodziwa zapewnia jego skuteczną regenerację, a także zwiększenie wydajności podczas pracy maszyny. Dzięki temu zapewni ono efektywniejsze chłodzenie i smarowanie obrabiarki oraz skrawanego elementu, nawet na najwyższych obrotach czy pracy z trudnymi do obróbki materiałami. Ponadto wykorzystanie odpowiednich systemów filtrujących pozwala zoptymalizować koszty, jakie ponosi zakład produkcyjny, przeznaczone na zakup nowego chłodziwa, jak również właściwą utylizację starego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz