Materiał Partnera

Zagadnienia technologiczne obróbki skrawaniem różnych metali

Zagadnienia technologiczne obróbki skrawaniem różnych metali

Najogólniej mówiąc, obróbka metali znana jako obróbka skrawaniem to proces technologiczny polegający na nadawaniu obrabianym przedmiotom pożądanych kształtów i wymiarów poprzez usunięcie części materiału, w postaci wiórów, przy użyciu ostrych narzędzi skrawających. Najczęściej stosowane narzędzia to tokarka, frezarka i wiertarka. Dowiedz się, jak przebiega ten proces i jakie daje efekty.

Stosowanie narzędzi w obróbce metali żelaznych

Dobór właściwych narzędzi skrawających do wymagań danego projektu jest bardzo istotny dla uzyskania odpowiedniej geometrii obrabianego przedmiotu. Ważny jest też rodzaj materiału, który będziemy obrabiać i właściwy dobór narzędzi i technologii, dla najbardziej efektywnego i bezproblemowego przebiegu procesu skrawania. Najczęściej obrabianym materiałem są metale, a wśród nich metale żelazne i stale. Skrawalność stali zależy przede wszystkim od jej twardości, czyli zawartości węgla, ewentualnie innych składników stopowych. Obróbce warsztatowej i przemysłowej poddaje się stale konstrukcyjne takie jak kątowniki, płaskowniki czy blachy, a także stale konstrukcyjne sprężynowe występujące na przykład w resorach. Przedsiębiorstwo produkcyjne Ulmech wykonuje ze stali takie elementy jak podpory, wózki transportowe, stoły i regały stalowe, ogrodzenia i bramy i wiele innych. Obróbka stali nierdzewnej niesie ze sobą nieco inne wyzwania, niż stal konstrukcyjna, gdyż te stale wykazują niższe przewodnictwo cieplne. Skutkuje to podniesieniem temperatury na krawędziach skrawających i tendencje do sczepiania się krawędzi z narzędziem skrawającym. Zaleca się w obróbce elementów ze stali nierdzewnej stosowanie preparatów smarujących oraz narzędzi skrawających z większą zawartością kobaltu i odpowiednią geometrią krawędzi skrawających. Żeliwo z kolei to gatunek materiału o tzw. krótkim wiórze. I ile żeliwo ciągliwe i żeliwo szare są stosunkowo łatwe w obróbce, z uwagi na miękkość materiału, to żeliwo sferoidalne, żeliwo hartowane i żeliwo o zwartym graficie mogą stwarzać problemy podczas obróbki.

Obróbka metali nieżelaznych

Obróbce poddaje się aluminium, miedź, mosiądz, brąz oraz inne rzadziej stosowane metale. Są one dość miękkie i dzięki temu łatwo skrawalne. Aluminium to metal o dużym znaczeniu technologicznym, wykorzystywany w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Jest lekkie, ma wysoką wytrzymałość i odporność na korozję, ponadto daje możliwość recyklingu wykonanych z niego elementów. Jednak przy obróbce skrawaniem tego metalu konieczne jest stosowanie odpowiednich warunków temperaturowych i mechanicznych. Aluminium wykazuje bowiem dużą elastyczność, zwłaszcza termiczną. Na zachowanie materiału podczas skrawania wpływa rodzaj stopu i stan jego utwardzenia. Aluminium niskostopowe oraz czyste stanowią bardziej kłopotliwy materiał do obróbki. Z tego powodu toczenie i frezowanie elementów aluminiowych wymaga zastosowania wyższych prędkości obrotowych oraz stałej kontroli temperatury, dla uzyskania pożądanych efektów obróbki. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz