Artykuł sponsorowany

Jak leasingodawca sprawdzi Twoją wiarygodność?

Jak leasingodawca sprawdzi Twoją wiarygodność?

W ostatnich latach leasing stał się bardzo popularną metodą finansowania. Jedną z jego największych zalet jest mało skomplikowana procedura ubiegania się o jego przyznanie. Nie oznacza to jednak, że z leasingu może skorzystać każdy. Przed wydaniem ostatecznej decyzji, firmy leasingowe przeprowadzają weryfikację wiarygodności klienta. Tłumaczymy, w jaki sposób leasingodawca może Cię sprawdzić.

Słowem wstępu, czyli krótko o tym, czym jest leasing?

Leasing to jedna z form finansowania, która łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy. Doceniany jest w szczególności przez przedsiębiorców, jednak coraz częściej korzystają z niej również osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Najczęściej zawieranym leasingiem jest leasing nowego samochodu. Umowa zawierana jest pomiędzy finansującym, nazywanym również leasingodawcą, a korzystającym, nazywanym leasingobiorcą. Firma leasingowa przekazuje daną rzecz do użytku leasingobiorcy w zamian za ustalone raty. Jednak aby uzyskać leasing trzeba spełniać kilka warunków. W skrócie – należy pokazać finansującemu, że jesteśmy w stanie spłacić dany przedmiot.

Informacje o firmie

W przypadku przedsiębiorców, leasingodawcy w pierwszej kolejności sprawdzą informacje o firmie, przede wszystkim czas prowadzenia działalności oraz sytuację finansową. Niektórzy leasingodawcy udzielają finansowania firmom ze stażem minimum 6 miesięcy. Oczywiście, istnieją również finansujący, którzy są skłonni podpisać umowę z nowymi przedsiębiorstwami, jednak warto to uprzednio sprawdzić.

Dla wielu firm leasingowym duże znaczenie ma sytuacja finansowa firmy klienta. Starając się o finansowanie od przedsiębiorcy może się wymagać przekazania dokumentów opisujących posiadany majątek firmy (m.in. flota samochodowa, maszyny, nieruchomości, majątek w gotówce). Istotne są również obroty – ich wysokość oraz analiza zmian (wzrost czy spadek obrotów).

Biuro Informacji Kredytowej

Jak tłumaczy specjalista z firmy AutoNaFirme: Podstawowym źródłem, z jakiego korzystają firmy leasingowe, jest Biuro Informacji Kredytowej. BIK gromadzi oraz udostępnia między innymi historię kredytów zaciągniętych w różnych punktach, w tym bankach czy firmach pożyczkowych. W przypadku ewentualnych nieprawidłowości, firma może odmówić udzielenia leasingu lub wprowadzić do umowy dodatkowe wymagania. Jako doradcy finansowi pomagamy naszym klientom w trudnych przypadkach. Często, po odpowiednich negocjacjach, udaje się wyegzekwować warunki akceptowalne przez obie strony.

„Miękka” ocena wiarygodności

Firmy leasingowe sprawdzają wiarygodność klienta nie tylko na podstawie dokumentów, ale również szukają danych „na własną rękę”. Oznacza to, że mogą sprawdzać między innymi informacje znajdujące się w Internecie. Przeglądają witrynę danej firmy, zapoznają się z treściami zamieszczonymi na stronie i serwisach społecznościowych oraz czytają opinie klientów. W ten sposób leasingodawcy zyskują potwierdzenie, że dane przedsiębiorstwo rzeczywiście działa i minimalizują ryzyko podpisania umowy z oszustami (tzw. „słupami”).

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz