Materiał Partnera

Jak kupować nawóz aby nie przepłacić?

Jak kupować nawóz aby nie przepłacić?

Stosowanie nawozów w rolnictwie jest w dzisiejszych czasach dość powszechne. Spowodowane jest to większą wydajnością gospodarstwa, a tym samym większymi dochodami. Nawozy wzbogacają glebę w składniki pokarmowe niezbędne dla roślin i polepszają jej właściwości fizyczne, fizykochemiczne, chemiczne i biologiczne. Tak więc jeśli jesteśmy pewni tego, że będziemy musieli kupić nawóz, kiedy go kupować aby nie przepłacić?

Ceny nawozów azotowych osiągają swoje wyżyny na wiosnę, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, gdyż popyt na nie jest największy. Najtaniej natomiast kupimy tego typu specyfiki w tzw. sezonie martwym, czyli latem. Ceny nawozów fosforowo-potasowych również ulegają systematycznym zmianom. Najtaniej kupimy je po sezonie – wiosennym i jesiennym. System sprzedaży jest przemyślany i zaplanowany tak, aby po sezonowej obniżce z miesiąca na miesiąc ceny wzrastały. Ma to na celu głównie umożliwienie opracowania i ustalenia terminów optymalnego zakupu dla sieci dealerskiej, jak i dla odbiorcy ostatecznego.

Jak wykorzystać sezonowe wahania cen?

Pierwszym warunkiem, który musimy spełnić aby kupić nawóz w niższej cenie, jest posiadanie odpowiednio wyposażonego magazynu, w którym będziemy mogli składować zakupiony nawóz w taki sposób, aby nie stracił swoich wartości. Należy pamiętać, iż cechuje go bardzo niska odporność na działanie wilgoci (jest higroskopijny), ciepła oraz zmian temperatur. Tak więc musi być zabezpieczony w odpowiedni sposób przed opadami atmosferycznymi, nadmiernym nasłonecznieniem i mechanicznym uszkodzeniem opakowania. Kolejnym problemem, którym napotkamy, chcąc zaoszczędzić na nawozie, to posiadanie dużych zasobów pieniężnych, gdyż najniższe ceny przypadają na okres żniw oraz tuż po nich, czyli wtedy kiedy rolnicy nie posiadają odpowiedniej ilości gotówki, aby dokonać zakupu.

Czym kierować się przy wyborze nawozu?

Ważnym elementem zakupu nawozu jest z pewnością przeprowadzenie bilansu zawartości składników w glebie. To pozwoli nam na oszacowanie stan gleby, które pierwiastki i minerały powinniśmy uzupełnić. Wiemy ile składników dana roślina może pobrać z zapasów glebowych, a ile należy uzupełnić przez nawożenie. Jeśli natomiast nie jesteśmy pewni, warto zasięgnąć porady u profesjonalistów z firm zajmujących się sprzedażą nawozów, jak na przykład Chemirol.

Strategia nawożenia

Bez względu na to z jaką rośliną mamy do czynienia, najważniejszym składnikiem pozostaje azot. Choć nawozy, których skład opiera się właśnie na tym pierwiastku są uważane za niebezpieczne ekologicznie. Dlatego też ustalenie jego dawki jest tak ważnym elementem nawożenia. Jego nadmiar może prowadzić do zaburzeń wzrostu roślin, lub też uzyskanie gorszej jakości płodów rolnych. Budując strategię nawożenia pamiętajmy więc, aby dostarczyć roślinom również innych składników jak na przykład wapń regulujący pH gleby.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz