Artykuł sponsorowany

Jak dzielimy surowce wtórne, które z nich nadają się do recyklingu, a które nie mają wartości?

Jak dzielimy surowce wtórne, które z nich nadają się do recyklingu, a które nie mają wartości?

Jedną z możliwości zmniejszenia ilości zanieczyszczeń, które są pod postacią śmieci jest recykling surowców wtórnych. Segregacja odpadów i ponowne je wykorzystanie przemawia do nas nie tylko ze względów ekologicznych, lecz również ekonomicznych, ponieważ skupy surowców wtórnych oferują niemałe pieniądze za przyjęcie odpadów, które dla większości z nas są już bezużyteczne. Jakie zatem surowce wtórne mają wartość?

Dlaczego recykling jest ważny?

Wraz z rozwojem technologii i wzrostem produkcji, zwiększa się ilość wytwarzanych śmieci i odpadów, które zanieczyszczają środowisko, w którym żyjemy. Poza tym do produkowania nowych sprzętów niezbędne jest wykorzystywanie zasobów rozmaitych surowców, które coraz szybciej się kończą. Na szczęście coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę z tego, że planeta jest zanieczyszczona i próbujemy coś z tym zrobić. Tak naprawdę każdy z nas może przyczynić się do oczyszczenia środowiska, ponieważ jednym z najlepszych sposobów jest segregacja i recykling odpadów. Jednak nie wszystkie surowce wtórne nadają się do ponownego przetworzenia. Do tych, które można wykorzystać jeszcze raz należą:

  • metale – m.in. puszki stalowe i aluminiowe, przewody miedziowe, złom,
  • szkło – m.in. stłuczka, butelki, pojemniki szklane,
  • tworzywa sztuczne – m.in. butelki, folie, pojemniki z polipropylenu i poliwęglanu,
  • makulatura – m.in. papier, tektura.

Niestety mimo wielu kampanii społecznych, których celem jest ratowanie planety przed zaśmieceniem, wiele osób nadal o to nie dba. Efektem tego jest wyrzucanie cennych odpadów w niewłaściwe miejsca, a nawet do lasów, rzek, mórz i innych tego typu miejsc. Warto zdać sobie sprawę z tego, że nie warto zaśmiecać planety, ponieważ to nasz dom, a z drugiej strony udając się do odpowiedniego punktu skupu, dostaniemy za te śmieci pieniądze. Poza tym ponowna możliwość przetworzenia surowców wtórnych pozwala na zmniejszenie ilości surowców wydobywanych ze złóż, które są potrzebne w przemyśle i produkcji.

Jakie produkty nadają się do recyklingu, a jakie nie?

Produkty, które wykonuje się z recyklingu jest długa i nawet sami możemy nie wiedzieć, że korzystamy z nich każdego dnia. Jako przykład mogą posłużyć puszki aluminiowe, szklane pojemniki, stal, polary, a nawet części samochodowe. Wszystkie wymienione produkty powstają z surowców poddanych recyklingowi. Warto również wspomnieć, jakie konkretnie surowce przyjmują punkty skupu. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe DMD z Bytomia skupuje między innymi:

  • aluminium,
  • stal,
  • żeliwo,
  • mosiądz,
  • brąz,
  • cynk,
  • ołów.

Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie surowce można wykorzystać ponownie. Do tych, które są zdyskwalifikowane, należą przede wszystkim papierowe i plastikowe opakowania, które miały kontakt z tłuszczem, ceramika, papier lakierowany i kredowany, a także opakowania stworzone z wielu różnych materiałów. Mimo to nie możemy nimi zaśmiecać planety.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz