Artykuł sponsorowany

Jak dzielić majątek po rozwodzie?

Jak dzielić majątek po rozwodzie?

Rozwody wiążą się z koniecznością ustaleniu wielu kwestii. Jedna z nich dotyczy podziału majątku. Proces ten jest szczególnie trudny w sytuacji, gdy małżonkowie przed ślubem nie podpisali intercyzy. Wówczas w momencie zawarcia związku małżeńskiego powstaje między nimi wspólność majątkowa. W takiej sytuacji dorobek w czasie trwania małżeństwa jest ich wspólnym. Jak powinien przebiegać podział majątku po rozwodzie? Wyjaśniamy.

Podział majątku po rozwodzie

Jednym ze sposobów przeprowadzenia podziału majątku jest spisanie u notariusza umowy między małżonkami. Istnieje również możliwość dokonania tych ustaleń w czasie postępowania rozwodowego bądź w oddzielnym postępowaniu o podział wspólnego majątku.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest oczywiście porozumienie się byłych małżonków w tej kwestii, aczkolwiek nie zawsze jest to możliwe – wyjaśnia ekspert z Kancelarii Radcy Prawnego Patryka Łytko.

W przypadku bezproblemowego porozumienia się obu stron ważne jest sporządzenie umowy, gdyż jej brak może w późniejszym czasie przysporzyć wielu kłopotów. Z kolei w przypadku podziału nieruchomości (np. dom, mieszkanie, działka) zawarcie umowy i to u notariusza jest obowiązkowe. Dużo bardziej kłopotliwe jest rozwiązywanie tego problemu podczas sprawy sądowej. Wówczas konieczne jest poniesienie dość wysokich kosztów, wynikających np. z powołania biegłego. Niestety – ustalenie składu majątku, jego wycenienie i podzielenie to długi i uciążliwy proces.

Jakie zasady stosuje się przy podziale majątku?

Przy podziale majątku najczęściej stosuje się zasadę, że dobra dzieli się po równo. W zależności od sytuacji podział ten może nie być korzystny dla jednej ze stron. W takim przypadku małżonek może wnioskować o uwzględnienie swojego udziału w zgromadzonych dobrach. Jest to możliwe w sytuacji, gdy jedna ze stron uchylała się od łożenia na rodzinę bądź też była winna rozkładu pożycia małżeńskiego. Przy podziale majątku bierze się również pod uwagę pracę włożoną w wychowywanie dzieci i pracę w gospodarstwie domowym. Oznacza to, że nawet jeśli kobieta nie pracowała bądź niewiele zarabiała, ale w tym czasie wychowywała dzieci i wykonywała wszelkie obowiązki domowe, jej udział w majątku wspólnym jest taki sam jak męża.

Warto również zwrócić uwagę na to, co wchodzi w skład majątku osobistego. Zaliczyć do niego można przedmioty uzyskane przed ślubem oraz dobra zakupione za środki z niego pochodzące np. ze sprzedaży nieruchomości po rodzicach. Niestety w praktyce może być trudno udowodnić, że konkretne dobra stanowią majątek osobisty, a wynika to z faktu, że prawo rodzinne wyraźnie mówi o wspólności majątkowej małżonków, a w postępowaniu sądowym należy składać dowody na potwierdzenie swoich twierdzeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz