Artykuł sponsorowany

Jak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków?

Jak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków?

Nie we wszystkich oczyszczalniach ścieków do uzdatniania nieczystości są wykorzystywane środki chemiczne. Coraz częściej spotyka się oczyszczalnie biologiczne. Dzięki nim można równie skutecznie przeprowadzić ten proces. Sprawdzają się one w gospodarstwach domowych, szkołach, hotelach czy w przemyśle spożywczym. Na czym polega działanie biologicznych oczyszczalni ścieków? Poznaj szczegóły.

Funkcjonowanie biologicznych oczyszczalni ścieków

Ścieki, które mają zostać uzdatnione przez biologiczną oczyszczalnię ścieków, są transportowane do jednego zbiornika. To w nim zachodzą wszystkie etapy oczyszczania, a mianowicie utlenianie ścieków, ich zagęszczanie, a także wypompowywanie.

W uzdatnianiu ścieków w biologicznej oczyszczalni biorą udział bakterie. Są one odpowiedzialne za likwidację toksycznych związków chemicznych. To dzięki nim ze ścieków znikają sole amonowe, amoniak, a także redukowana jest zawartość azotu. Oczyszczanie ścieków przez bakterie przebiega w dwóch etapach. Podczas pierwszego z nich wykorzystywane są bakterie beztlenowe, które umożliwiają fermentację osadu i rozłożenie go na proste związki. W kolejnym etapie biorą udział bakterie tlenowe – to one eliminują ze ścieków groźne dla środowiska substancje. Cały proces odbywa się bez udziału jakichkolwiek substancji chemicznych. Kiedy ścieki zostaną już oczyszczone, mogą zostać odprowadzone do gleby lub być ponownie wykorzystane, na przykład do podlewania upraw bądź kwiatów.

Aby kontrolować, czy taka oczyszczalnia ścieków funkcjonuje prawidłowo, instaluje się studzienki kontrolno-pomiarowe.

Dlaczego warto korzystać z biologicznych oczyszczalni ścieków?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to znakomita alternatywa dla szamba. Jej budowa pozwala wyeliminować konieczność jego opróżniania, a także związane z tym przykre zapachy.

Budowa biologicznej oczyszczalni ścieków to świetna inwestycja. Mimo że początkowo trzeba ponieść pewne koszty, to bardzo szybko się one zwrócą. Dzieje się tak, gdyż dzięki niej nie ma potrzeby opróżniania szamba oraz odprowadzania ścieków do sieci kanalizacyjnej” – mówi ekspert z firmy EnEko.

Nieczystości uzdatnione przez biologiczną oczyszczalnię ścieków mogą zostać ponownie wykorzystane. Po oczyszczeniu świetnie nadają się do prowadzenia prac porządkowych, gospodarczych czy do podlewania upraw. Dlatego też można dzięki nim znacznie ograniczyć rachunki związane ze zużyciem wody.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie nie tylko dla gospodarstw domowych. W ten sposób mogą być uzdatniane nieczystości pochodzące z całych osiedli, budynków użyteczności publicznej, a nawet z zakładów przemysłowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz