Artykuł sponsorowany

Systemy zagospodarowania wody deszczowej – na czym to polega?

Systemy zagospodarowania wody deszczowej – na czym to polega?

Wyniki badań dotyczące wykorzystania wody użytkowej, informują, że ponad 50% wody można zastąpić wodą, która jest niższej jakości, a mianowicie popularną deszczówką. Taka woda doskonale nadaje się do spłukiwania toalet, do mycia podłóg czy samochodu. Taką wodę możemy również użyć do prania. Prawda jest taka, że woda deszczowa nie zastąpi całkowicie wody wodociągowej, jednak warto wiedzieć, jakie plusy niesie za sobą świadomość wykorzystania wody deszczowej.

Oszczędność wody

Powodów, dla których warto oszczędzać wodę istnieje bardzo wiele. Koszt wody spożywczej rośnie z roku na rok. Wynika to z tego, że rosną również koszty jej wydobycia oraz uzdatniania. Procesy oczyszczania ścieków również stają się bardziej kosztowne. Jak wskazują wszelkie badania w tym zakresie – tendencja wzrostu wymienionych kosztów będzie również miała miejsce w przyszłości. Ważne miejsce zajmuje również tak zwany „podatek od deszczu”. Prościej mówiąc, jest to opłata, którą należy uiścić za korzystanie z kanalizacji, również tej deszczowej. Do tych opłat uwzględnia się przede wszystkim koszty, które wiążą się z eksploatacją, utrzymaniem oraz administracją sieci kanalizacyjnej.

Stosowanie rozwiązań w postaci wody deszczowej, potocznie nazywa się małą retencją. Oznacza to, że czas obiegu wody znacznie się wydłuża, a ponadto zwiększa się zdolność do zatrzymania wód odpadowych. Takie działania mają na celu odciążenie sieci kanalizacyjnej.

Woda staje się coraz bardziej cenionym zasobem, dlatego wszelkie oszczędności z nią związane, są niewątpliwie świetnym i nowoczesnym rozwiązaniem. Systemem zagospodarowania wody deszczowej zajmują się profesjonalne przedsiębiorstwa, takie jak Bio Tek ze Stargardu.

Jak działa system zagospodarowania wody deszczowej?

Działanie systemu zagospodarowania wody deszczowej opiera się przede wszystkim na zebranej na dachu budynku wody – czyli deszczówki. Dzięki specjalnego układowi rynien, woda deszczowa spływa z dachu wprost do zbiornika. Zbiornik znajduje się zwykle pod ziemią. Za pomocą odpowiedniej pompy, deszczówka pompowana jest do miejsca, gdzie występuje zapotrzebowanie na tego typu wodę. Zanim do tego dojdzie, woda przechodzi również przez filtr. Należy dodać, że w zbiorniku retencyjnym gromadzi się woda, którą wykorzystuje się do różnych celów. Ponowne zastosowanie wody to jej alternatywne źródło.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz