Artykuł sponsorowany

Jak działa oczyszczalnia ścieków?

Jak działa oczyszczalnia ścieków?

Jeśli nie możesz podłączyć swojej nieruchomości do głównego systemu kanalizacyjnego, istnieją dwie alternatywne opcje gospodarowania nieczystościami – budowa oczyszczalni ścieków lub budowa szamba. Sprawdźmy, jak działa oczyszczalnia ścieków i jak w praktyce wygląda jej budowa.

Oczyszczalnia ścieków kontra szambo – czym się różnią?

Oczyszczalnia ścieków działa podobnie do szamba z tym wyjątkiem, że elementy mechaniczne zapewniają dodatkowe procesy ułatwiające rozkład ciał stałych, wytwarzając ścieki przyjazne dla środowiska. W przeciwieństwie do szamba, w którym po prostu przechowuje się odpady domowe do momentu opróżnienia zbiornika i transportu do oczyszczalni ścieków, oczyszczalnia ścieków oczyszcza ścieki tak, aby nie były już szkodliwe ani niebezpieczne dla środowiska.

Jak działa oczyszczalnia ścieków w 4 krokach

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to proste rozwiązanie umożliwiające efektywne gospodarowanie odpadami. Pierwszym krokiem w procesie oczyszczania jest osiadanie. Płynne nieczystości trafiają do oczyszczalni i osiadają w pierwotnej strefie osadniczej. Ta część procesu ma na celu umożliwienie osadzania się ciał stałych na dnie zbiornika, podczas gdy płyny unoszą się do góry. Wewnątrz zbiornika rozwijają się bakterie beztlenowe, które przeżywają przy bardzo małej ilości tlenu. Po oddzieleniu się odpadów, w początkowym procesie osadzania, ścieki trafiają do strefy przetwarzania. Na tym etapie bakterie beztlenowe usuwają kolejne zanieczyszczenia z odpadów. Wiele oczyszczalni mechanicznie dodaje tlen do wody za pomocą małej dmuchawy powietrza, która wydmuchuje pęcherzyki przez wodę w zbiorniku, zachęcając bakterie do odżywiania się i przyspieszając proces uzdatniania.

Końcowe etapy oczyszczania ścieków

Gdy bakterie rozłożą odpady, wchodzą one w ostateczny etap osiadania. Na tym etapie małe cząsteczki zawieszone w ciałach stałych opadają na dno zbiornika. Często ostatni etap osiadania obejmuje cyrkulację odpadów z dna komory do góry, aby upewnić się, że osadzone ciała stałe nie gromadzą się w komorze. Po etapie osiadania woda jest wolna od ciał stałych; amoniak i zanieczyszczenia zostają zredukowane do minimum. W rezultacie woda może zostać bezpiecznie odprowadzona z powrotem do gruntu przez pole drenażowe.

Czy oczyszczalnie ścieków wymagają opróżnienia?

Oczyszczalnie ścieków wymagają okresowego opróżniania. Z biegiem czasu osad może gromadzić się, powodując spowolnienie i nieefektywną pracę systemu. Pomimo faktu, że oczyszczalnie ścieków mogą przetwarzać więcej odpadów niż szambo, osad, który się gromadzi, wymaga usunięcia. Z tego konserwowana raz w roku przez specjalistów, np. z Martex Sp. z o.o.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz