Materiał Partnera

Rodzaje pomp ciepła i ich zalety

Rodzaje pomp ciepła i ich zalety

Pompy ciepła są coraz częściej wykorzystywane w Polsce. Świetnie nadają się m.in. dla domów jednorodzinnych, które dzięki nim uzyskują nie tylko pożądane parametry grzewcze, ale także znaczne oszczędności finansowe. Efektywne działanie to nie jedyna zaleta pomp ciepła. Są one bardzo uniwersalne w zastosowaniu. Występują bowiem w kilku typach.

Trzy rodzaj pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują do produkcji ciepła energię odnawialną. Ich rodzaje wyróżnia się przede wszystkim ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Pomniejsze kategorie dotyczą zaś mocy urządzeń, efektywności grzewczej czy też poziomu zautomatyzowania.

Pierwszym typem pomp jest zatem pomp gruntowa. Najczęściej jest stosowana do zasilania zarówno centralnego ogrzewania domu, jak i instalacji ciepłej wody użytkowej. Bez problemu pompy gruntowe mogą być wykorzystywane jako jedyne źródło ciepła budynku, pracując efektywnie niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Aby zbudować pompę gruntową, należy w odpowiedni sposób rozłożyć na działce specjalne kolektory ziemne najlepiej z systemem bezpośredniego odparowania. Wymaga to wielu prac ziemnych, które odbywają się na głębokości 1-1,5 metra.

Jeśli inwestor nie chce jednak przekopywać swojego terenu, może wybrać inny model pomp ciepła. Drugim typem są pompy wodne, które mają wydajność nawet wyższą od tej gwarantowanej przez pompy gruntowe. Tego typu urządzenia są zasilane energią elektryczną, olejem lub gazem, a produkcja ciepła odbywa się dzięki wodzie płynącej. W Polsce przede wszystkim mowa o wodzie gruntowej. Cała instalacja wymaga zatem przygotowania specjalnych odwiertów, które nie wymagają jednak złożonych prac ziemnych. Te nie są zaś wcale potrzebne przy pompach trzeciego typu – powietrznych.

Pompy powietrzne są bardzo proste do wdrożenia i działają podobnie do agregatów klimatyzacyjnych. Źródłem ciepła jest bowiem powietrze pobrane z zewnątrz. Urządzenia te mogą przy tym występować w wersji pojedynczych monobloków, jak i złożonych instalacji typu split, składając się z dwóch lub więcej modułów. Pompy powietrzne świetnie współpracują z wentylacją mechaniczną oraz z ogrzewaniem podłogowym, a ich wdrożenie jest niebywale proste. To dlatego w Polsce ten typ sprzętów do produkcji energii odnawialnej staje się bardzo popularny.

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła cechują się wieloma zaletami, które warto znać przed podjęciem decyzji o modernizacji domu czy jego budowie. W doborze odpowiedniego typu pomp oraz w ich montażu pomagają przy tym tacy specjaliści jak ci tworzący zespół HYDROMAX. Niezależnie jednak czy zaproponują oni pompę powietrzną, gruntową czy też wodną, ich wspólnymi zaletami są:

 • brak emisji do atmosfery niebezpiecznych związków,
 • wysoki poziom produkcji czystej energii odnawialnej,
 • możliwość wykorzystywania pompy jako jedynego źródła ciepła domu,
 • możliwość wykorzystania pompy jako dodatkowego źródła ciepła domu,
 • proste wdrożenie przy zamieszkanym budynku lub przy etapach budowy nowego obiektu,
 • łatwa obsługa,
 • skuteczne działanie w każdy warunkach atmosferycznych,
 • brak konieczności składowania paliwa,
 • w przypadku budowy domu jest możliwość zrezygnowania z budowy komina,
 • 75% rzeczywistej energii cieplnej pochodzi z gruntu/wody/powietrza, a zaledwie 25% z sieci elektrycznej,
 • niskie koszty eksploatacji. 
Opracowanie:
Szczawno Zdrój, Mickiewicza 28A lok. 1
tel. 606 720 983
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz