Artykuł sponsorowany

Jak dobrać sterowniki do pieców c.o.?

Jak dobrać sterowniki do pieców c.o.?
Zadania sterownika do pieca c.o. można przyrównać do obowiązków dobrego palacza. Urządzenie czuwa bowiem nad tym, aby do kotła dostarczana była taka ilość paliwa i powietrza, która zapewni sprawne oraz wydajne spalanie, a także pozwoli uniknąć zbędnych zanieczyszczeń. Sterownik jednak, aby właściwie pełnić swoją rolę, musi być dobrze dobrany do pieca. Jak to zrobić?

Rodzaje sterowników

Dostępne są różne rodzaje zarówno kotłów, jak i sterowników. Co istotne – nie każdy sterownik jest w stanie odpowiednio zarządzać pracą danego pieca. Rodzaje sterowników wyróżniamy ze względu na rodzaje kotłów. Inne sterowniki przeznaczone są do współpracy z piecami na paliwa stałe, inne zaś do kotłów gazowych czy olejowych. Z kolei pośród sterowników do pieców na paliwa stałe możemy np. wskazać na inny model do kotłów z podajnikiem i inny do kotłów pelletowych. Aby więc sterownik działał zgodnie z założeniem, musimy wybrać taki model sterownika, który jest dedykowany rodzajowi naszego pieca.

Różnice pomiędzy modelami sterowników wynikają głównie z różnic parametrów paliw. Otóż proces spalania paliw stałych jest dużo bardziej złożony niż proces spalania gazu czy oleju. Sterowanie procesem spalania węgla bądź drewna jest zatem o wiele bardziej skomplikowane. Kotły gazowe i olejowe zaś, przez wzgląd na specyfikę paliwa, dają się szybko rozpalać i równie szybko wygaszać. Ponadto nie wytwarzają popiołu.  

Jak wybrać odpowiedni sterownik?

W związku z niskim stopniem złożoności działania kotłów gazowych i olejowych, odpowiednimi sterownikami do tych pieców będą nawet te najprostsze modele. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kotłów na paliwa stałe. Tutaj należy bowiem już starannie dobrać właściwy rodzaj urządzenia. Warto pamiętać, iż trudno o sterownik do kotłów zasypowych, gdyż ich praca może podlegać nadzorowi w bardzo niewielkim stopniu. Możemy przy użyciu specjalnego wentylatora lub przy pomocy urządzenia zwanego miarkownikiem sterować zmianami ilości powietrza, jakie jest dostarczane podczas procesu spalania. Działanie to jednak może zachodzić jedynie w ograniczonym zakresie.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kotłów z podajnikiem paliwa.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Fokus, produkującej kotły i piece centralnego ogrzewania:

Zmiany mocy grzewczej kotłów z podajnikiem paliwa można dokonać poprzez zmianę ilości dozowanego paliwa oraz regulację ilości powietrza. Praca sterownika jest jednak ściśle uzależniona od jakości paliwa. Ta zaś od parametrów jego spalania. Im gorsze paliwo, tym mniej stałe i trudne do określenia są jego parametry. A nawet najlepszy sterownik nie będzie w stanie odpowiednio zarządzać nieprzewidywalnym procesem spalania.

Pośród sterowników, które mogą odpowiednio współpracować z kotłami wyposażonymi w podajniki paliwa wyróżnić możemy sterowniki standardowe, sterowniki PID oraz sterowniki wykorzystujące dane z sondy lambda oraz czujników temperatury. Sterowniki standardowe to urządzenia, które pracują w cyklu czas pracy i czas  podtrzymania żaru. Charakteryzują się prostą konstrukcją i uniwersalnością, bywają jednak niewygodne bowiem należy je ustawiać ręcznie mając na uwadze stan płomienia. Ponadto z każdą zmianą paliwa, sterownik należy dostrajać na nowo.

Sterowniki typu PID z kolei posiadają w swojej pamięci zapis parametrów spalania różnych gatunków paliwa. Do określenia pozostaje więc temperatura wody oraz czas, w jakim opał ma być podany. Resztę potrzebnych ustaleń urządzenie dokonuje samo na podstawie informacji, które są mu już znane. Sterownik PID jest programowany przez producenta pod konkretne modele kotłów i może współpracować z tymi, w których używane paliwo jest już zdefiniowane w programie. Warto zatem pamiętać, iż w sytuacji, w której zostanie użyte paliwo dla niego nieznane, sterownik należy przeprogramować .

Na koniec sterowniki, które wykorzystują dane pochodzące z sondy lambda oraz czujników temperatury. Sonda lambda to urządzenia, które mierzy zawartość tlenu w spalinach. Sterownik na podstawie informacji z sondy oraz czujników temperatury dokonuje oceny procesu spalania i czuwa nad jego właściwym przebiegiem. Sterowniki te stosuje się tylko  do  kotłów pelletowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz