Materiał Partnera

Jak dobrać wymiary firan?

Jak dobrać wymiary firan?

Aranżacja dekoracyjna domu to jeden z najlepszych sposobów, aby nadać mieszkaniu charakter. Odpowiednio dobrane firany mają decydujący wpływ nie tylko na dopływ światła do domu, ale też jego walory estetyczne wnętrza i Twój komfort. Mogą mieć przeróżne wzory, kolory oraz fasony, które dopasujesz wedle uznania do designu okien i całego wnętrza. Jednak równie istotne pytanie brzmi: jak prawidłowo dobrać wymiary firan? Poznaj odpowiedź!

Trafny wybór firan, czyli jaki?

Nie jest łatwo zdecydować, które firany będą najlepsze. Rynek oferuje wiele ciekawych rozwiązań, które zmieniają się tak jak potrzeby konsumenckie. Jednak, aby być zadowolonym z aranżacji okna, musisz znać kilka podstawowych zasad. Dotyczą one zarówno wymiarów firan, jak i fasonu, który najlepiej będzie się prezentował w Twoim domu. Tkanina również ma znaczenie! Dlatego wybieraj sprawdzone materiały firan, a co najważniejsze – stawiaj na renomowanych i doświadczonych dystrybutorów. Ich bogata oferta, pozwoli Ci wybrać jeszcze inne elementy dekoracyjne okien np. korzystnie dobrane zasłony lub żaluzje.

Wymiary firan – czym się kierować przy ich wyborze?

Firany powinny zajmować łączną długość karnisza, na którym są mocowane. Nie powinny być ani za długie, ani za krótkie, ponieważ mogłoby to negatywnie wpłynąć na estetykę pomieszczenia. Za długie bardzo szybko się zakurzą i zniszczą, a za krótkie spowodują, że pomieszczenie będzie źle oświetlone. Pamiętaj, że bez wcześniejszego zmierzenia długości i szerokości okna oraz karniszy, będziesz mieć kłopoty z doborem odpowiednich proporcji. Co do karnisza, wystarczy zmierzyć tylko jego długość, bez żadnych elementów wykończeniowych. Pamiętaj przy tym, że najlepiej sprawdzą się firany na wymiar, które dopasujesz precyzyjnie do swojego wnętrza.

Długość firany wybiera się według trzech preferowanych wariantów:

  • długość sięga do podłogi,
  • długość sięga poniżej linii parapetu,
  • długość sięga do parapetu.

Wysokość powinna być mierzona od miejsca mocowania na karniszu, zazwyczaj haczyków lub żabek, a więc od wysokości, na której rzeczywiście zawiśnie firana.

Równie istotne jest uwzględnienie szerokości okna. W praktyce oznacza to, że szerokość firany przed zmarszczeniem powinna być co najmniej dwukrotnie większa od szerokości karnisza.

Jak idealnie wybrać wymiary firan?

Dobór wymiarów i innych detali związanych z firanami – np. wzoru i odcienia tkaniny – nie jest prosty. Dlatego dobrą opcją jest zwrócenie się z prośbą o pomoc do specjalistów, zajmujących się aranżacjami dekoracyjnymi okien, takich jak firma Edison Szczecin. Fachowe doradztwo zapewni Ci stuprocentową pewność, że dopasujesz idealne ozdoby okienne dla swojego domu i każdego innego obiektu np. biura.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz