Materiał Partnera

Jak dobrać firany do wystroju wnętrza?

Jak dobrać firany do wystroju wnętrza?

Raczej nie trzeba nikogo przekonywać, że trudno stworzyć przytulne, utrzymane w klasycznym stylu wnętrze bez zawieszenia w oknach firanek i zasłon. Z drugiej strony warto mieć na uwadze, że firanki również należy odpowiednio dobrać – niepasujące firanki mogą dać efekt jeszcze gorszy, niż pozostawienie gołych okien. Z tego poradnika dowiesz się, na jakie czynniki zwrócić uwagę zanim zdecydujesz się na konkretny wzór firany.

Firana – dekoracja, czy funkcjonalny element wystroju?

Przystępując do wyboru firan w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, w jakim celu w ogóle zamierzamy ją powiesić w naszym oknie.

- Jeśli doskwiera nam nadmiar światła słonecznego lub chcemy chronić się przed spojrzeniami sąsiadów, najlepszym rozwiązaniem będą zasłony z grubych tkanin, skutecznie blokujące przenikanie światła do i z wnętrza – mów specjalistka firmy Tendina. - Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na efekcie dekoracyjnym, powinniśmy raczej zdecydować się na cienkie i zwiewne firany. Nie tylko nie ograniczymy w ten sposób napływu światła do naszego pokoju, ale również możemy sprawić, że wyda się go więcej – pod jego wpływem firana rozświetli się, nadając wnętrzu dodatkowego blasku i sprawiając, że stanie się ono wizualnie nieco większe.

Takie rozwiązanie polecane jest szczególnie w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na zachód lub północ.

Estetyka firan

Jeśli już wiemy, w jakim celu wieszamy firany w naszych oknach, pora zdecydować się na ich estetykę. Wybór w tej kwestii mamy ogromny – od koloru, przez wzory, kończąc na rodzaju tkaniny, z której firana została wykonana. Generalnie warto wychodzi się z założenia, że firana stanowi jeden z wielu elementów dekoracyjnych i w związku z tym powinna komponować się z pozostałymi – firany dobieramy pod wystrój pomieszczenia, nie na odwrót. Zbyt duży kontrast między firaną a resztą pokoju może sprawić, że firana zacznie ściągać na siebie większość uwagi. Wybierając tkaniny warto pamiętać, że poszczególne ich rodzaje wymagają odmiennego traktowania w kwestii pielęgnacji. Przed kupnem dobrze jest zapoznać się z instrukcją czyszczenia danej tkaniny.

Długość firany

Wbrew pozorom kwestia ta jest bardzo istotna i to z dwóch powodów. Po pierwsze – długość firany wpływa na optyczną wielkość wnętrza. Tkaniny sięgające do samej podłogi sprawiają, że pomieszczenie wydaje się nieco mniejsze niż jest w rzeczywistości, dlatego nie nadają się do pomieszczeń małych – sprawią, że staną się one jeszcze bardziej przytłaczające. Z drugiej strony długie firany rozciągające się wzdłuż całego okna niekorzystnie wpływają na obieg ciepła w pomieszczeniu – blokują grzejniki i mocno się od nich brudzą.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz