Materiał Partnera

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do konkretnego pomieszczenia i na zewnątrz?

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do konkretnego pomieszczenia i na zewnątrz?

Światło to symbol życia, który jest człowiekowi potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Jego dobór i odpowiednie rozplanowanie jest niezwykle ważne biorąc pod uwagę także aranżację wnętrz czy ogrodu. Najlepiej jego montaż powierzyć sprawdzonej firmie, jak np. Krauze Zbigniew P.p.h.u."KRAU-BET". Lampy sufitowe, czy lampki nocne to tylko podstawowe narzędzia oświetlające pomieszczenia. Obecnie oświetlenie dobiera się do poszczególnych wnętrz biorąc pod uwagę ich przeznaczenie i potrzeby domowników.

Dobierz światło do konkretnego pomieszczenia i strefy

W domu, czy mieszkaniu każde pomieszczenie możesz podzielić na strefy, których funkcje podkreślić można właśnie światłem. Np. gdy salon jest połączony z kuchnią, pamiętaj o zintensyfikowaniu oświetlenia  kuchni. Linia szafek będzie świetnie wyglądać, gdy podkreślisz ją listwami ledowymi. Z kolei blaty możesz doświetlić halogenami. Stół jadalniany będzie prezentował się elegancko w towarzystwie dwóch lub trzech lamp sufitowych. Natomiast w salonie skup się na lampkach umieszczonych na stolikach i lampach stojących, ustawionych w rogu pokoju. Łazienkę łatwo podzielić światłem na strefę pielęgnacji, gdzie światło powinno być jasne, i na strefę relaksu (tam gdzie jest prysznic lub wanna), gdzie sprawdzi się ciepłe światło o mniejszym nasileniu. Dobre oświetlenie ważne jest w pokoju dziecka przy biurku. Strefę zabawy najlepiej oświetlić lampą sufitową, a miejsce do spania kinkietem o ciekawym kształcie i przytłumionym i ciepłym świetle.


 

Ważnych jest kilka źródeł światła

Wnętrza oświetlone z kilku źródeł są ciekawsze i wielowymiarowe. Najbardziej użyteczne jest światło punktowe, stosowane przy biurku, nad blatem kuchennym czy przy lustrze w łazience. Główne światło umieszcza się zwykle na suficie, by oświetlało całe pomieszczenie. Dla podkreślenia nastroju stosuje się oświetlenie boczne (lampki halogenowe, listwy czy diody ledowe, kinkiety, nocne lampki), które sprzyja relaksowi i buduje miłą atmosferę.

Nie zapominaj też o oświetleniu korytarza i ogrodu (jeśli mieszkasz w domu). W przedpokoju, holu, czy też na klatce schodowej sprawdzi się oświetlenie z wmontowanych czujnikiem ruchu. To bardzo wygodne rozwiązanie sprawdzi się, gdy w domu mieszkają osoby starsze (które często zapominają wyłączyć światło), jak też w blokach na klatkach schodowych. Czujnik taki jest montowany również w systemach alarmowych i wentylacji (czujnik ruchu pir).

Barwa i natężenie światła

Zbyt ostre i jaskrawe światło ma zły wpływ na wzrok i oczy szybciej się męczą. Przy oświetleniu centralnym najlepsze będzie zastosowanie żarówek do 60 Wat o ciepłej barwie. Lampy, które mają podkreślać atmosferę pomieszczenia i sprzyjać wypoczynkowi powinny świecić żółtym, ciepłym światłem o natężeniu do 40 Wat. Najmocniejsze i jasne światło będzie dobre w lampach służących przy pracy, do czytania, czy przy odrabianiu lekcji, jak też w lampach roboczych (12/24 V). Tu można zastosować żarówki 60+. Jeśli chodzi o same żarówki to jest ich ogromny wybór (G9, E27, R7s).: Żarówki MR16 to ledowe i energooszczędne zamienniki tradycyjnych halogenów sufitowych. Żarówki GU10 są trwałe, dają światło o różnym natężeniu i zróżnicowanych barwach.

Wieloźródłowość i rozmaitość barw i nasycenia światła potrafi podkreślić charakter i potencjał oświetlanego miejsca, które ma służyć do pracy oraz do wypoczynku

Opracowanie:
Budziszewice, Paska 89
tel. 602 663 939
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz