Materiał Partnera

Jak właściwie oświetlić biurko?

Jak właściwie oświetlić biurko?

Biurko to miejsce naszej pracy i dlatego musi być zorganizowane w sposób wygodny i bezpieczny dla naszego zdrowia. Spędzamy przy nim większość dnia i potrzebujemy skupienia oraz dobrej organizacji przestrzeni. Dużą rolę odgrywa tu oświetlenie, które decyduje o naszym komforcie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co zwracać uwagę przy ustawianiu biurka i doborze lamp.

Właściwe oświetlenie biurka

Światło to czynnik niezbędny do prawidłowej pracy zmysłu wzroku. W zaciemnionych pomieszczeniach musimy go bardziej wytężać, co sprawia, że oczy szybciej się męczą, a wszystkie czynności wykonujemy też z trudem i wolniej. Dlatego przy organizacji biurka tak istotne jest, by pomyśleć o właściwym oświetleniu. Najlepszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia jest światło naturalne padające z okna i to jego pobliżu powinniśmy ustawić nasze biurko. Zimą jest go jednak niewiele, a często pracę musimy wykonywać też wieczorami, dlatego niezbędne nam będą lampy.

Pierwszym krokiem w aranżacji naszego gabinetu powinno być zaplanowanie danej nam przestrzeni – rozmiar biurka, jego ustawienie oraz ustalenie, co jeszcze powinno znaleźć się na nim lub w jego pobliżu. Drugi to wizyta w hurtowni elektrycznej takiej jak Elektromix w Złotowie. Szeroki wybór lamp, kinkietów i żyrandoli czy innych artykułów elektrycznych pozwoli nam znaleźć rozwiązanie idealne. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na żarówki i zadbajmy, by ich światło było tak podobne do dziennego, jak tylko to możliwe. Nie sprawdzą się tu na przykład diody LED, które emitują chłodne i dalekie od naturalnego światło.

Optymalne ustawienie oświetlenia

Dobór odpowiednich lamp i żarówek to nie wszystko. Niezwykle istotne jest też to, gdzie umieścimy oświetlenie. Najpopularniejszym rozwiązaniem są lampki biurowe, które występują w rozmaitych rodzajach i rozmiarach. Zazwyczaj mają one możliwość regulacji wysokości oraz kąta nachylenia. Są lekkie, co pozwala bez trudu je przesuwać w zależności od naszych potrzeb. Lampka ustawiana jest zależnie od tego, którą ręką piszemy – po lewej stronie, gdy jesteśmy praworęczni lub po prawej, gdy jesteśmy leworęczni. Dzięki temu nasza dłoń nie będzie rzucać cienia podczas ręcznego pisania.

Alternatywą, która znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku małych biurek, są kinkiety oraz żyrandole. Na ten pierwszy wariant możemy się zdecydować, jeśli po obu stronach biurka znajdują się ściany – światło powinno padać równomiernie z obu stron, by cała przestrzeń była należycie oświetlona. Jeśli natomiast decydujemy się na oświetlenie sufitowe, zadbajmy o to, by znalazło się ono centralnie nad biurkiem, by zmniejszyć cień, jaki będziemy rzucać na biurko podczas pracy.

Opracowanie:
Złotów, Wojska Polskiego 15A
tel. 67 263 78 33
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz