Materiał Partnera

Jak dobrać automatykę do bram?

Jak dobrać automatykę do bram?

Automatyka do bram zyskuje coraz większą popularność ze względu na wygodę. Rozwiązanie to pomaga zaoszczędzić czas związany z otwarciem wjazdu dla gości, ale też niweluje takie sytuacje, jak szarpanie się z zacinającą się bramą podczas ulewy lub śnieżycy. Można dobrać parametry automatyzacji tak, aby dopasowane były do potrzeb mieszkańców, ustawiając choćby czas otwierania się bramy.

W jaki sposób zadbać o wytrzymałość i żywotność automatyki

Tym, co musimy określić jako pierwsze, są wymiary oraz waga bramy. Ten drugi czynnik determinuje żywotność siłownika. Ogólna zasada jest taka, że bramy przesuwne osiągają większą wagę od bram skrzydłowych. Aby zwiększyć żywotność automatyki, należy również pamiętać o takich funkcjach, które umożliwią miękki star bramy, zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe oraz umożliwią pracę automatyki na niskim napięciu. 

Jaki rodzaj zasilania do bram automatycznych?

Brama przesuwna oraz skrzydłowa wymagają zamontowania ziemnego przewodu zasilającego. Musi on charakteryzować się mocą 230 V i zostać odpowiednio głęboko usytuowany - tak, aby brama nie była narażona na uszkodzenia w wyniku zwykłej pracy. To samo dotyczy zasilenia domofonu, lamp ostrzegawczych i innych elementów, które trzeba rozmieścić na bramie. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają na zastosowania automatyki również w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu - tłumaczą pracownicy firmy Przemmyk.

Bramy zasilane na baterię słoneczną

W przypadku, kiedy brama nie wymaga użycia dużego siłownika, rozwiązaniem może być zasilanie za pomocą niewielkiej baterii słonecznej z akumulatorem. Mogą one zmagazynować energię, która wystarcza do realizacji kilkudziesięciu cykli zamykania oraz otwierania bramy. Na wybór tego wariantu ma wpływ również intensywność pracy siłownika do bramy wjazdowej.

Częstotliwość użytkowania bramy a odpowiednia automatyka

Intensywność pracy bram można podzielić na przydomową oraz intensywną. Pierwsza z nich nie przekracza 50 cykli otwierania i zamykania wjazdu na dobę. Drugi wariant adresowany jest do bram, które muszą wykonać powyżej 50 takich cykli. Zastosowanie jej wymaga siłownika o mocniejszym napędzie oraz sterowników o większej pamięci. Rzadko kiedy takie rozwiązanie wykorzystywane jest w budownictwie mieszkalnym, a najlepszym sposobem, aby dobrać odpowiednią automatykę do bram, jest konsultacja ze sprzedawcą. Najlepiej w tym celu oszacować ile cykli wykonuje brama, którą chcemy zautomatyzować.
Opracowanie:
Jaworzno, Łazowa 16A
tel. 796 171 755
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz