Artykuł sponsorowany

Jak dbać o zdrowie bydła mlecznego

Jak dbać o zdrowie bydła mlecznego

Hodowla bydła mlecznego jest zadaniem, które wymaga dużej wiedzy, ale także dobrego kontaktu ze zwierzętami. Krowy przebywające w gospodarstwie, w którym źle się czują, będą dawać mało mleka lub będzie ono złej jakości, ponieważ stres wpływa na skład mleka. Dlatego ważne jest, by zwierzęta miały nie tylko dobre warunki bytowe, ale też świadomość, że znajdują się pod dobrą opieką.

Zapobieganie chorobom skóry

Jedną z najczęstszych infekcji, która dotyka krowy mleczne, są choroby skóry. Wynika to z tego, że często mają one kontakt z drobnoustrojami oraz owadami, które mogą przenosić bakterie. Krowa, która choruje niechętnie je, a w związku z tym nie wytwarza pokarmu, podkreślają hodowcy związani z firmą Agro-Milk. Warto więc nie tylko kontrolować skórę pod względem stanu zdrowia, ale także często szczotkować. Używanie szczotki z naturalnego włosia nie tylko pozwala dbać o skórę zwierzęcia, ale też jest dla niego przyjemne.

Zapalenie wymion problemem hodowców bydła mlecznego

Krowy mleczne często chorują na zapalenie wymienia, przede wszystkim z powodu tego, że dojarki są albo źle do nich dobrane lub nieodpowiednio założone. Przede wszystkim w trakcie leczenia zapaleń krowa powinna być dojona ręcznie. Dlatego ważne jest nie tylko dbanie o skórę wymion, poprzez kontrolę jej nawilżenia, ale także odpowiednie balsamy, które pozwolą powrócić zwierzęciu do zdrowia. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie dojarki, które będą dopasowane do ich potrzeb i nie będą powodowały nadmiernego ucisku.

Jakie warunki należy zapewnić krowom mlecznym?

Zdrowie krów zależy w dużej mierze od jej warunków mieszkaniowych. Należy pamiętać, że krowy mleczne lepiej zniosą niższą temperaturę niż zbyt wysoką. W ich wypadku 25 stopni Celsjusza naraża je na stres cieplny. Trzeba pamiętać także, aby w boksie zapewnić im wentylację oraz odpowiednią wilgotność powietrza. Powietrze o zbyt dużym stopniu wilgotności przyczynia się do rozkładania ściółki i rozwoju drobnoustrojów, które są powodem infekcji. Należy także pamiętać, że długi czas dostępu do naturalnego oświetlenia wydłuża także czas pobierania paszy oraz laktacji u krowy.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz