Artykuł sponsorowany

Czy agregat uprawowy potrzebny jest w każdym gospodarstwie?

Czy agregat uprawowy potrzebny jest w każdym gospodarstwie?

Prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa rolnego wymaga zwracania szczególnej uwagi na kwestie związane z możliwościami maksymalnego ograniczania kosztów przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności. Jednym z niezawodnych sposobów na osiąganie lepszej opłacalności produkcji rolnej jest korzystanie z rozwiązań, które pozwalają na wykonywanie większej ilości zadań w krótszym czasie. Jednym z nich jest używanie nowoczesnego agregatu uprawowego.

 

Dlaczego warto korzystać z agregatów uprawowych?

 

Uprawa wiąże się z koniecznością wykonywania wielu czynności mających na celu odpowiednie przygotowanie gleby do zasiewu czy zagospodarowanie resztek pożniwnych. Potrzebne zabiegi agrotechniczne pociągają jednak za sobą wielokrotne ponawianie przejazdów. Z jednej strony oznacza to znaczne zużycie paliwa, z drugiej jest niezwykle czasochłonne, co np. w przypadku przygotowań do siewu może oznaczać kłopoty ze zmieszczeniem się w oknie pogodowym. Kolejne przejazdy mają też znaczenie dla stanu gleby – powtarzający się nacisk kół ciągnika oznacza jej większe ubicie i częściowe zniwelowanie osiągniętych wcześniej efektów.

 

Sposobem na ograniczenie kosztów uprawy jest wykorzystanie agregatów, w których połączono ze sobą kilka maszyn uprawowych. Wiąże się to wprawdzie z koniecznością korzystania z ciągnika o większej mocy, jednak oszczędności, jakie można poczynić, są bardzo duże. Pewnym utrudnieniem jest też konieczność bardziej złożonych ustawień przy przygotowaniu maszyny do pracy czy gorszy dostęp przy wymianie poszczególnych części do agregatów uprawowych. Zalety związane z pracą przy wykorzystaniu sprzętu tego typu dalece przewyższają jednak pojawiające się niedogodności.

 

Rodzaje agregatów uprawowych

 

Agregaty uprawowe są oferowane w wielu różnych zestawieniach. Popularne są zarówno proste połączenia obejmujące kultywator połączony z dobranym do rodzaju gleby wałem, jak i zastępującą go talerzówkę. Dostępne są również bardziej rozbudowane zestawy składające się z kilku rzędów talerzy, redlic czy kilku współpracujących ze sobą wałów. W zależności od obsługiwanego areału agregaty uprawowe mogą występować w wersjach o różnej szerokości i konstrukcji – od najlżejszych urządzeń podwieszanych, przez średnie oferowane jako półzawieszane, aż po najcięższe produkowane jako ciągnione. Poza agregatami uprawowymi dostępne są też agregaty uprawowo-siewne, które są wyposażone w odpowiedni rodzaj siewnika czy agregaty podorywkowe do uprawy pożniwnej. Niezależnie od rodzaju urządzenia jego sprawna praca wymaga dobrego dostępu do części zamiennych: redlic, sprężyn czy różnych rodzajów talerzy. Szeroki wybór niezbędnych akcesoriów można znaleźć m.in. u dystrybutora sprzętu rolniczego Bałut-Rol, oferującego także części do ciągników, kombajnów i innego sprzętu rolniczego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz