Materiał Partnera

Jak dbać o zawieszenie samochodu?

Jak dbać o zawieszenie samochodu?

Zawieszenie samochodu to zespół elementów mających wpływ na nasz komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Nieodpowiednia eksploatacja, a także zbyt rzadkie kontrolowanie jego podzespołów, mogą narazić nas na niezwykle wysokie koszty napraw. Warto dowiedzieć się, jak dbać o zawieszenie samochodu i jakie kroki podejmować, aby zatroszczyć się o jego jak najdłuższą sprawność.

Prewencja

Lepiej zapobiegać niż leczyć, także w przypadku naszych czterokołowych maszyn. Na stan zawieszenia wpływa bowiem przede wszystkim nieuważna i agresywna jazda, szczególnie na polskich, pozostawiających wiele do życzenia, drogach. Może ona doprowadzać elementy zawieszenia do poluzowania, a także oddziaływać na zmianę geometrii kół, która ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Jak uczulają mechanicy z warsztatu samochodowego Mb Auto z miejscowości Dobroń, niewłaściwie ustawiona geometria, to przede wszystkim zagrożenie wpadnięcia w poślizg, wywołane opóźnioną reakcją na ruchy na kierownicy, a także ściąganie pojazdu z optymalnego toru jazdy. Są to niezwykle groźne sytuacje, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem naszym oraz innych uczestników ruchu drogowego.Kontrola

Uważna i odpowiedzialna jazda to zaledwie jeden z elementów dbania o zawieszenie samochodu. Drugim jest regularna diagnostyka w specjalistycznych stacjach obsługi, gdzie specjaliści skontrolują jego stan, a także wymienią elementy, po których widać niebezpieczne oznaki zużycia. W przypadku zawieszenia, prewencja i wyprzedzanie faktów okazują się niezwykle istotne, bowiem uszkodzenie jednego fragmentu często prowadzi do reakcji łańcuchowej, gdy mała awaria może wywołać duże spustoszenie, a tym samym konieczność poniesienia znaczących wydatków. Przeglądów nie warto się jednak obawiać. Ich cena zazwyczaj nie przekracza 100 złotych, a z tego typu kontroli powinniśmy korzystać przynajmniej raz na 10 tysięcy kilometrów lub częściej, jeśli zdajemy sobie sprawę, że nasz styl jazdy odbiega od zalecanego.

Korozja zawieszenia

Niebezpieczna dla elementów zawieszenia jest także korozja. Aby jej przeciwdziałać, szczególnie po okresie zimowym, powinniśmy dokładnie oczyścić spodnią część naszego samochodu z brudu, który może doprowadzać do pojawiania się ognisk rdzy. W tym przypadku najlepiej korzystać z usług specjalistycznych myjni, gdzie możemy użyć myjek ciśnieniowych, które w sposób dokładniejszy pozwolą nam usunąć zanieczyszczenia.

Jeśli chcemy ustrzec się przed niespodziewanymi wydatkami w przypadku zawieszenia naszego samochodu, powinniśmy podejmować szereg czynności prewencyjnych, z których najważniejsza okazuje się regularna kontrola jego stanu w profesjonalnych stacjach kontroli pojazdów. 

Opracowanie:
Orpelów-Numerki 14
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz