Artykuł sponsorowany

Jak dbać o czystość pomieszczeń w dobie koronawirusa?

Jak dbać o czystość pomieszczeń w dobie koronawirusa?

Utrzymanie w czystości pomieszczeń, w których przebywamy na co dzień jest gwarantem dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Prawidłowe sprzątanie nabiera jeszcze większego znaczenia w dobie epidemii koronawirusa, który może utrzymywać się na powierzchniach przedmiotów nawet przez kilka dni. Dzięki temu możemy uniknąć wtórnego zakażenia poprzez kontakt z zanieczyszczonymi powierzchniami.

Nie wszystkie firmy mają możliwość zamknięcia biur i wysłania pracowników do domu. Nie w każdej branży istnieje bowiem możliwość pracy zdalnej – w związku z czym codziennie wiele osób narażonych może być na zakażenie poprzez kontakt z przedmiotami lub powierzchniami, na których znajdują się wirusy i bakterie. Również w domu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na czystość – drobnoustroje możemy przynieść ze sobą z pracy lub sklepu. W jaki sposób zadbać o czystość pomieszczeń, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem? Przedstawiamy skuteczne rozwiązania.

Wyrzucaj śmieci na bieżąco

Niezależnie od tego, czy w pomieszczeniu znajduje się osoba chora czy nie pierwszym krokiem, o którym powinniśmy pamiętać w dobie koronawirusa jest bieżące usuwanie potencjalnie niebezpiecznych zanieczyszczeń. Chodzi przede wszystkim o maseczki, rękawiczki, chusteczki i inne przedmioty jednorazowego użytku, których używamy na zewnątrz, po wyjściu z domu. Nawet, jeśli żaden z domowników nie zdradza objawów choroby lepiej pozbywać się śmieci na bieżąco. Unikajmy przetrzymywania odpadków w domu.

Przecieraj powierzchnie mające kontakt z produktami z zewnątrz

Dobrze jest wyrobić w sobie nawyk przecierania powierzchni, które mają kontakt z produktami przynoszonymi na przykład ze sklepu – mówi ekspertka z firmy Axona, oferującej kompleksowe sprzątanie w Warszawie oraz Gdańsku – Po każdym wypakowaniu zakupów powinniśmy przetrzeć blaty, półki i inne powierzchnie, które miały z nimi kontakt. Nie ma jednoznacznych odpowiedzi na pytanie czy konieczne jest dezynfekowanie opakowań. Z pewnością umycie lub przetarcie opakowań środkiem dezynfekcyjnym nie zaszkodzi, jednak nie popadajmy w skrajność – nie ma konieczności stosowania agresywnych środków chemicznych i skomplikowanych zabiegów. Do czyszczenia wystarczy płyn do mycia naczyń, mydło lub 70 procentowy roztwór etanolu. Zakupy przyniesione ze sklepu możemy również pozostawić na kilka dni w torbie, a dopiero po tym czasie je rozpakować – wirus nie przeżyje długo poza organizmem żywym – dodaje specjalistka.

Sprzątaj częściej – zwłaszcza przedpokój

Częściej powinniśmy również prać pościel, ręczniki, a także wymieniać szczoteczki do zębów. Nie wspominając o regularnym myciu podłóg, biurek, blatów kuchennych, a także toalety. Wirus jest wrażliwy na rozpuszczalniki lipidowe, więc standardowo używana chemia domowa w zupełności powinna wystarczyć. Za słabe mogą być jedynie domowe preparaty na bazie na przykład octu. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na przedpokój, ponieważ to tu zostawiamy okrycia wierzchnie i buty, na których możemy przynieść do domu patogeny. Jeżeli mamy taką możliwość – chowajmy te przedmioty w szafkach.

Dokładnie czyść często dotykane przedmioty

Pamiętajmy, żeby częściej myć powierzchnie, których często dotykamy. Są to przede wszystkim włączniki świateł, klamki, uchwyty szafek, wieszaki, rączki czajników i garnków, pilot do telewizora, pokrętła baterii łazienkowych, spłuczka, a także klawiatury komputerów oraz smartfony. Specjaliści zalecają stosowanie produktów czyszczących, które zawierają alkohol, detergenty, chlor, nadtlenek wodoru oraz jodofory. Jednak do codziennego sprzątania w zupełności powinny wystarczyć płyn do mycia naczyń oraz mydło. Dokładniejsze zdezynfekowanie pomieszczeń może być konieczne po zakończonym okresie choroby. Dobrze jest pozostawić środek myjący na powierzchni przez dłuższą niż zwykle chwilę. Zamiast środków chemicznych możliwe jest również użycie myjki lub mopa parowego. Wysoka temperatura zabije wszelkie wirusy i inne drobnoustroje.

Używaj produktów jednorazowych

Zaleca się również używanie ściereczek i chusteczek jednorazowych – gąbki i ścierki są doskonałym miejscem dla rozwoju bakterii i wirusów. Jeśli wolimy korzystać z produktów wielorazowych pamiętajmy o ich dokładnym praniu oraz odkażaniu w wysokiej temperaturze. Nie ma konieczności gotowania – wirus zginie już po 5 minutach w temperaturze 70 stopni Celsjusza. Przy zastosowaniu detergentów możliwe jest pranie nawet w niższej temperaturze.

Pierz tkaniny tak często, jak to możliwe

Co natomiast zrobić z tkaninami i ubraniami? Najlepiej prać je jak najczęściej. Nie zawsze jest jednak taka możliwość, na przykład w przypadku płaszczy lub kurtek zimowych. Jeżeli mamy taką możliwość dobrym pomysłem jest noszenie rzeczy rotacyjnie. Od razu po przyjściu do domu należy zdjąć kurtkę i buty, aby zapobiec roznoszeniu się patogenów po pomieszczeniu. Zanim wejdziemy do łóżka powinniśmy wziąć prysznic oraz się przebrać. Pościel możemy zmieniać i prać częściej niż zwykle – jednak w przypadku zachowania podstawowych zasad higieny oraz regularnego sprzątania nie powinno być to konieczne.

Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczeń

Cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu jest bardzo ważna dla zachowania bezpieczeństwa. Zbyt wilgotne lub zbyt suche powietrze może sprzyjać rozwojowi patogenów oraz chorób. Przydatne mogą być również oczyszczacze powietrza – powinniśmy jednak częściej niż zwykle wymieniać w nich filtr. Zimą pomieszczenia warto wietrzyć intensywnie, ale krótko, by uniknąć nadmiernego ich wychłodzenia.

Czystość w domu i biurze

Pamiętajmy również, że powyższe zalecenia dotyczą zarówno mieszkań i domów prywatnych, jak i sprzątania biur, powierzchni magazynowych lub sklepów. Dbałość o czystość przestrzeni może zapobiec roznoszeniu się choroby – dlatego nie bagatelizujmy zaleceń i stosujmy się do wytycznych. Utrzymanie pomieszczeń w czystości zagwarantuje komfortowe oraz bezpieczne warunki pracy w firmie, a w domu zminimalizuje ryzyko zakażenia domowników.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz