Materiał Partnera

Jak chronić się przed kleszczami i komarami?

Jak chronić się przed kleszczami i komarami?

Kleszcze i komary potrafią skutecznie uprzykrzyć długo wyczekiwany wypoczynek na łonie natury. Szczególnie kleszcze są powodem do niepokoju, gdyż nawet jeden taki szkodnik, jeśli zagnieździ się w ciele człowieka, może być przyczyną poważnych chorób. Jak zatem uniknąć bliższych kontaktów z komarami i kleszczami? Czy da się w ogóle dziś przed nimi w stu procentach ochronić?

Kleszcze – niepozorny, ale groźny wróg

Jedną z negatywnych konsekwencji zmian klimatu jest pojawienie się w naszym kraju dużej liczby kleszczy. Ten stawonóg to groźny pasożyt kręgowców (a więc nie tylko ludzi). W Polsce najczęściej spotykany jest kleszcz pospolity, ten oraz inne gatunki kleszczy występują zwykle w lasach, zaroślach i na łąkach, a wzmożoną aktywność wykazują między majem a październikiem, czyli przy wyższych temperaturach na dworze. Niestety, kleszcze przenoszą groźne dla ludzi choroby takie jak bolerioza z Lyme, babeszjoza, gorączka Q, kleszczowe zapalenie mózgu i inne, dlatego jeśli tylko się da – warto unikać bliższych spotkań z nimi. Jeśli już idziemy do lasu czy parku, należy szczelnie zasłonić skórę z pomocą czapki oraz ubrań z długim rękawem, długich spodni oraz odpowiednich butów. Pomocne na pewno będą repelenty, czyli preparaty odstraszające kleszcze. Repelenty rozpyla się na ubraniu, czasem również na skórze, w ten sposób wokół człowieka powstaje ochronna strefa. Takie środki nie zabijają kleszczy, a jedynie je odstraszają. Bezpieczne repelenty, te zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, nie są szkodliwe dla ludzi. Niezależnie od zastosowanych środków ostrożności po każdym spacerze latem, zwłaszcza do parku czy lasu, należy sprawdzić dokładnie całe ciało, czy przypadkiem nie przynieśliśmy do domu niechcianego intruza. Nie należy też zapominać o tym, że kleszcze są groźne dla zwierząt, w tym dla naszych domowych pupili, jeśli wyprowadzamy je na spacer. 

Komary – zmora każdego lata

Mniej groźne w naszej strefie klimatycznej, ale za to bardzo uciążliwe są komary. Spotkać je możemy w porze letniej dosłownie wszędzie: na plaży, w lesie, nad jeziorem, w parku. Komary to mali krwiopijcy, samice komarów wykorzystują naszą krew do tego, by móc się rozmnażać. Ukłucie komara nie należy do przyjemnych doznań, zwłaszcza jeśli jest ich większa liczba. Komarów nie da się całkowicie uniknąć, ale stosowanie repelentów skutecznie chroni przed bezpośrednim kontaktem z nimi. Jak słusznie zauważa nasz rozmówca z firmy sprzedającej bezpieczne repelenty Moskito Guard z ikarydyną: jeśli wroga nie da się całkowicie wyeliminować, trzeba zastosować odpowiednią taktykę, w tym wypadku jest to taktyka odstraszania.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz