Artykuł sponsorowany

Jak bezpiecznie przewozić gazy techniczne?

Jak bezpiecznie przewozić gazy techniczne?

Wszystkie czynności z użyciem gazów technicznych wiążą się z dużym ryzykiem. Nieprawidłowe obchodzenie się z nimi stwarza zagrożenie wybuchowe, pożarowe i toksyczne. Szczególne środki bezpieczeństwa wymagane są również przy transportowaniu gazów technicznych. Są one uregulowane licznymi przepisami, które mają na celu zniwelować ryzyko wypadku. Nie ma znaczenia, czy przewozi się pełne czy puste butle. Za każdym razem należy zachować ostrożność.

Odpowiednie etykiety

Zgodnie z przepisami każda butla z gazem powinna być odpowiednio oznakowana. Etykiety umożliwiają jednoznaczną identyfikację materiału, a także informują, jakie stwarza zagrożenie. Dokładne sprawdzenie nalepki ostrzegawczej ułatwia wybór odpowiedniego środka transportu. Niektóre gazy można bowiem przewozić tylko w specjalnie przystosowanych pojazdach. Dobrym przykładem jest suchy lód, który można transportować jedynie w izolowanych termicznie kontenerach.

Często się zdarza, że etykieta jest nieczytelna, lub nie ma jej wcale. Brak możliwości identyfikacji butli oznacza zakaz jej przewozu i użytku. Takich sytuacji można uniknąć, korzystając z usług zaufanych firm, jak Durland Dantuta Duras.

Zabezpieczenie ładunku

Zanim butle będą załadowane na pojazd, należy upewnić się, czy zawory butli są prawidłowo zamknięte. Ich szczelność sprawdzić można za pomocą specjalnego sprayu. Dopiero pozbawione reduktorów ciśnienia i pozostałej armatury, butle nadają się do umieszczenia w przestrzeni ładunkowej. Warto nadmienić, iż nie mogą się w niej znajdować inne niebezpieczne substancje, jak farby czy rozpuszczalniki.

Butle z gazem nie należą do najlżejszych. Jako że jedna może ważyć nawet 90 kg, należy upewnić się, czy transport większych ilości nie wpłynie negatywnie na prowadzenie pojazdu. Przewożone butle pod żadnym pozorem nie mogą przekroczyć masy własnej pojazdu. Przy zabezpieczaniu ładunku najlepiej sprawdzają się pasy mocujące. Dzięki temu przy hamowaniu czy ostrych zakrętach redukujemy do minimum ryzyko uszkodzenia butli.

Gazy techniczne wymagają transportu w pozycji pionowej, gdyż wiele z nich, jak chociażby dwutlenek węgla, występuje w skroplonej postaci. Pozycja leżąca stwarzałaby ryzyko wycieku przez gwint zaworu.

Jakimi pojazdami przewozić butle gazowe?

Głównym kryterium dopuszczającym auta do przewozu gazów technicznych jest odpowiednia wentylacja przestrzeni ładunkowej. Taka występuje w pojazdach dostawczych z zabudową zamkniętą. Kabina kierowcy i pasażerów oddzielona jest w nich stałą przegrodą od przewożonych butli z gazem. Chociaż skrzyni ładunkowej nie trzeba dodatkowo przewietrzać w czasie jazdy, to przed planowanym rozładunkiem, zanim do niej wejdziemy, lepiej odczekać kilka minut.

Czy do przewozu butli gazowych nadają się samochody osobowe? Chociaż takie rozwiązanie nie jest zakazane, to niesie za sobą ryzyko. Transport jest możliwy jedynie przy otwartych oknach kabiny i maksymalnej mocy systemów nawiewowych. Auta osobowe wyposażone są w jeden układ wentylacji, przez co istnieje ryzyko, że w przypadku rozszczelnienia butli, gaz przeniknie z bagażnika do kabiny. Z tego też powodu, transport gazów technicznych ,,osobówką’’ powinien odbywać się bez pasażerów.

Bezpieczny przewóz gazów technicznych zależy też od odpowiedzialnego zachowania kierowców. Cóż z dobrze zabezpieczonego materiału, skoro ten pali papierosy w czasie jazdy lub jeździ w sposób brawurowy, ryzykując kolizję. Zasady bezpieczeństwa obowiązują bez względu na to, czy do transportu służy auto służbowe, czy prywatne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz