Artykuł sponsorowany

Istotne informacje na temat geodezyjnej inwentaryzacji podwykonawczej

Istotne informacje na temat geodezyjnej inwentaryzacji podwykonawczej

Geodezyjna inwentaryzacja określana również jako geodezyjny pomiar podwykonawczy to kompleksowe zadania techniczne związane z geodezyjnymi czynnościami kartograficznymi, obliczeniowymi a także pomiarowymi, których celem jest dokładne określenie położenia i rozmiarów danego obiektu budowlanego a także porównanie tych danych z informacjami znajdującymi się w projekcie budowlanym. Pomiary tego typu wykonuje się w trakcie budowy (w przypadku urządzeń podziemnych jeszcze przed ich zasypaniem), lub tuż po zakończeniu budowy w przypadku obiektów usytułowanych naziemnie (np drogi, naziemne elementu infrastruktury sieci uzbrojenia terenu) bądź nadziemnie (np. wiadukty).

Czym jeszcze jest geodezyjna inwentaryzacja podwykonawcza?

Inwentaryzacja geodezyjna jest niezbędnym i wręcz wymaganym prawnie dokumentem dotyczącym wszystkie nowo powstałe obiekty budowlane, a jest to określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 roku, określającego rodzaj i dokładny zakres opracowań geodezyjno-kartograficznych, a także innych czynności geodezyjnych dotyczących budownictwa.

Metody geodezyjnych pomiarów inwentaryzacyjnych

W zależności od tego, jaki mamy dostęp do określonych elementów niezbędnych do wykonania pomiarów, dzielimy te metody na:

  • Bezpośrednie - Jest to metoda, którą stosuje się podczas pomiarów podziemnego oraz naziemnego uzbrojenia terenu bezpośrednio po ułożeniu przewodów.
  • Pośrednie - Ta metoda to nic innego jak zastosowanie specjalistycznych wykrywaczy elektronicznych w kontekście przewodów i urządzeń podziemnych wykonywanych metodą bez odkrywkową (np przyciskami sterowanymi).

Jakie są rodzaje geodezyjnych pomiarów inwentaryzacyjnych?

Geodezyjne pomiary podwykonawcze możemy podzielić na:

  • Pomiar bieżący - Jest to praca polegająca na pomiarach wszelkich obiektów, które w miarę upływu prac budowlanych będą zakopywane, czyli na przykład są to wszelkiego rodzaju przewody i sieci podziemne jak kable i rury gazowe, wodne i kanalizacyjne.
  • Pomiar końcowy - Ten rodzaj pomiaru dotyczy wszystkich nowopowstałych obiektów a także zmian w ukształtowaniu terenu tuż po zakończeniu wszelkich prac budowlanych na danym terenie.

Kto zajmuje się wykonaniem geodezyjnej inwentaryzacji podwykonawczej?

Jak sama nazwa wskazuje, wszelkimi pomiarami związanymi z geodezyjną inwentaryzacją podwykonawczą musi zająć się posiadająca niezbędne do tej pracy uprawnienia osoba, czyli geodeta uprawniony. Geodeta po wykonaniu wszelkich pomiarów inwentaryzacyjnych zobowiązany jest także do złożenia pełnej dokumentacji geodezyjno-kartograficznej do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Gdzie warto zgłosić się celu uzyskania usług z zakresu geodezyjnej inwentaryzacji?

Tak, jak już wspomnieliśmy tego typu pracami zajmują się wykwalifikowani, doświadczeni, kreatywni i uprawnieni geodeci tacy jak z firmy Mili Metr Usługi Geodezyjno – Kartograficzne, z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz