Artykuł sponsorowany

Iskrobezpieczne zasilacze wykorzystywane w górnictwie

Iskrobezpieczne zasilacze wykorzystywane w górnictwie

Górnictwo, ze względu na specyfikę pracy pod ziemią, wiąże się z szeregiem zagrożeń życia i zdrowia. Niskie stężenie tlenu, tąpnięcia i zawały, a także stres psychologiczny, to tylko niektóre z niebezpieczeństw z jakimi, wykonując codzienne obowiązki, mogą spotkać się górnicy. Aby realnie zapobiegać zdarzeniom, na które czynnik ludzki ma wpływ, stosowane są odpowiednie środki ochrony i zabezpieczenia. Niezbędne są specjalistyczne urządzenia.

Do pracy pod ziemią używa się narzędzi oraz maszyn, które dzięki swoim właściwościom, ograniczają ryzyko wystąpienia niebezpieczeństw. Jednym z takich urządzeń jest iskrobezpieczny zasilacz. Jego działanie pozwala zasilić prądem urządzenia, które znajdują się w strefie zagrożonej wybuchem. Zasilacze tego typu zostały zaprojektowane w sposób zgodny z wymaganą do pracy w takich warunkach normą. Zasada iskrobezpieczeństwa polega na ograniczeniu energii w obwodzie iskrobezpiecznym do wartości, która wydzielona w mieszaninie wybuchowej nie spowoduje jej zapalenia. Przykładem zasilacza przeznaczonego do pracy w podziemiach kopalń może być model ZIH2-12 lub ZGW-12. Wartość znamionowa napięcia wejściowego dla obu urządzeń to 230 V AC.

Charakterystyka wybranych zasilaczy iskrobezpiecznych

Zasilacze iskrobezpieczne muszą spełniać wymagane normy, aby mogły zapewnić niezbędne bezpieczeństwo w czasie pracy górników. To urządzenia dostosowane do pracy, m.in. w wyrobiskach zagrożonych wybuchem metanu. Ich konstrukcja i właściwości mają eliminować zapłon mieszaniny wybuchowej wywołanej iskrą elektryczną, która może powstać np. podczas zwarcia obwodu elektrycznego – wyjaśnia ekspert z firmy Emag-Serwis.


Specyfikacja ZIH2-12:

  • wyjście o poziomie zabezpieczenia „ib” – obwód wyjściowy przystosowany do zasilania urządzeń grupy i kategorii M2,
  • podzespoły umieszczone w ognioszczelnej obudowie,
  • obwód wyjściowy wyprowadzony przez zespół wpustowy w dolnej części obudowy ognioszczelnej,
  • zespoły wpustowe w górnej części obudowy przeznaczone do wprowadzenia przewodu doprowadzającego napięcie wejściowe.

Zasilacz iskrobezpieczny ZGW-12 może być zamontowany w strefie bezpośredniego zagrożenia wybuchem. Wyróżnia się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W komorze obudowy można zastosować rozgałęzienie przewodu zasilającego. Posiada dwie oddzielne i niezależne komory przyłączowe dla przewodu zasilającego i wyjściowego.

Czym wyróżnia się zasilacz iskrobezpieczny buforowany?

Poza podstawowymi normami, jakie musi spełniać iskrobezpieczny zasilacz, ten buforowany wyposażony jest dodatkowo w baterię akumulatorów. W sytuacji awaryjnej, kiedy utracone zostaje zasilanie sieciowe, bateria umożliwia dalsze zasilanie odbiorników. Czas pracy zasilacza na baterii jest zależny od jej pojemności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz