Artykuł sponsorowany

Węgiel czeski czy polski – który wybrać?

Węgiel czeski czy polski – który wybrać?

Dokonując zakupu węgla, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników – jego rodzaj powinien być odpowiedni dla naszego kotła, charakteryzować się wysoką jakością oraz posiadać jak najbardziej korzystne parametry, takie jak między innymi wysoka wartość opałowa. Nie bez znaczenia jest też cena, którą musimy zapłacić. Jaki węgiel jest więc najbardziej opłacalny? Zależne jest to w dużej mierze od naszych indywidualnych preferencji.

 Węgiel z Czech, czyli najniższa cena

Węgiel pochodzący z Czech to tzw. „młody węgiel”, który można określić jako znajdujący się pomiędzy węglem kamiennym, a brunatnym. Charakteryzuje się przede wszystkim zerową spiekalnością – dzięki temu nie pozostawia w palenisku spieków czy kamieni. Posiada niewielką zawartość siarki oraz popiołu, a jego wartość opałowa wynosi mniej niż 21MJ/kg. Z powodzeniem może być zastosowany zarówno w starszych instalacjach, jak i tych nowoczesnych, które przystosowane są wyłącznie do węgla kamiennego. Ze względu na liczne zalety, węgiel z Czech wykorzystywany jest na szeroką skalę w przemyśle, a także w gospodarstwach domowych, na terenie Czech i Słowacji. Coraz większą popularność zdobywa także w Polsce. Warto zwrócić uwagę, iż jego najbardziej powszechną formą jest ekogroszek, charakteryzujący się wysoką jakością, a jednocześnie bardzo niską ceną – znacznie niższą, niż w przypadku węgla polskiego. Inne rodzaje dostępnego węgla to orzech, kostka i miał. Czeski węgiel pochodzący z kopalni Most Komorany znajdziemy w hurtowni węgla MULTI.

 Węgiel z Polski, czyli najwyższa jakość

Węgiel polski, to zazwyczaj różnego typu węgiel kamienny o wysokiej jakości. Posiada niską spiekalność, a jego wartość opałowa wynosi około 27,0-29,5 MJ/kg. Występuje między innymi w postaci orzecha i miału. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z podtypem grubego węgla kamiennego, który wyodrębniony został z procesie granulacji. Jego rozmiar waha się w granicach od 30mm do 120mm, w zależności od rodzaju. Idealnie nadaje się do wykorzystania w tradycyjnych kotłach c.o., kuchniach węglowych czy piecach kaflowych. Nie posiada miału ani kamieni, charakteryzuje się wysoką i stałą jakością, niską zawartością siarki oraz niskim stopniem zanieczyszczeń. Miał natomiast, to paliwo bardzo ekologiczne o niskiej cenie. Jego uziarnienie mieści się w przedziale od 0 do 31mm. Zastosowanie znajduje przede wszystkim w różnego rodzaju instytucjach, takich jak np. szpitale i szkoły, a także w instalacjach przemysłowych czy osiedlowych kotłowniach. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz